واردات زغال سنگ با ۴ برابر قیمت تولید داخل/ عدم حمایت دولت و نرخ‌گذاری؛ موانع ورود سرمایه‌گذاران

دبیر انجمن زغال‌‌سنگ با تاکید بر مساله قیمت گذاری‌های این محصول گفت: قیمت هر تن زغال‌سنگ وارداتی حدود 16 میلیون تومان است و سال گذشته بیش از 800 میلیون دلار صرف واردات زغال‌سنگ شده است؛ در حالی که قیمت زغال‌سنگ داخلی حدود 4 میلیون تومان است.

سعید صمدی در گفتگو با فولادبان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر تمامی کالا با افزیش قیت مواجه شده اند، اظهار داشت: هزینه معادن که سال گذشته بسیار افزایش یافته بود، امسال نیز روند صعودی را پیش گرفته‌‌ است اما حمایت چندانی از سمت دولت مشاهده نمی‌شود.

وی گفت: افزایش هزینه‌‌ها باعث شده است که معادن تولید خود را کاهش دهند و حتی برخی از معادن تولید را متوقف کنند. زمانی در استان کرمان ۷۰۰‌ هزار تن زغال‌‌سنگ تولید می‌‌شد که اکنون به ۲۵۰‌ هزار تن رسیده است.

دبیر انجمن زغال‌‌سنگ افزود: حقیقت اجتناب‌ناپذیر این است که به همان اندازه که تولید داخل کاهش می‌‌یابد، واردات زغال‌‌سنگ برای تامین فولادسازان افزایش می‌‌یابد‌‌.

این فعال بخش معدن با تاکید بر اینکه فولادسازان ایرانی که در سال‌های گذشته میزان تولید فولاد را در سطح خوبی حفظ کرده‌‌اند، خاطرنشان کرد: این تولیدکنندگان برای تامین زغال‌‌سنگ مجبور به وارد کردن آن می‌‌شوند.

صمدی گفت: قیمت‌های بالای جهانی زغال‌‌سنگ، هزینه‌‌های حمل‌ونقل و هزینه‌‌های جانبی که بخشی از آن به علت تحریم‌‌های اعمالی علیه کشور است، باعث گران شدن قیمت تمام شده زغال‌‌سنگ وارداتی می‌شود.

به گفته وی، براساس آمار کدال قیمت هر تن زغال‌سنگ وارداتی حدود ۱۶ میلیون تومان است و سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون دلار صرف واردات زغال‌سنگ شده در حالی که قیمت زغال‌سنگ داخلی حدود ۴ میلیون تومان است. قیمت زغال‌سنگ در ایران بر مبنای ۲۶ درصد از نرخ شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود.

دبیر انجمن زغال سنگ افزود: فروردین امسال قیمت زغال داخلی حتی نسبت به اسفندماه سال گذشته وضعیت بدتری داشته و با ۱۰‌ درصد کاهش قیمت همراه بوده است. این تفاوت قیمت و افزایش هزینه‌‌ها در طولانی‌مدت به توقف تولید در بسیاری از معادن منجر خواهد شد.

سعید صمدی در پاسخ به پرسشی مبنی بر دلایل این حجم از واردات زغال سنگ عنوان کرد: کیفیت پایین زغال‌سنگ ایران بهانه‌ای برای واردات این محصول است، چراکه قیمت بدترین زغال‌سنگ در جهان بیشتر از ارقام قیمت‌گذاری شده در ایران است. از سویی دیگر، عدم حمایت و نرخ‌گذاری درست این محصول باعث شده انگیزه‌ای برای ورود به این صنعت وجود نداشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *