تولید فولاد ایران با جهش خام فروشی

تولید بدون تغییر محصولات فولاد نیمه تمام و نهایی ؛ جهش خام فروشی در نه ماهه اول سال

به گزارش فولادبان، و به نقل از نشریه جهانی متال اکسپرت(Metal Expert)، کارخانه‌های ایرانی نتایج تولید تقریبا ثابتی را در بخش‌های فولاد نیمه‌تمام و فولاد نهایی در طی نه ماه اول امسال (21 مارس – 21 دسامبر 2023) نسبت به پارسال اعلام کردند.
درحالی تولیدات تحت تأثیر قطع برق در تابستان قرار گرفت که بلاتکلیفی در عوارض صادراتی، به ویژه در نیمه اول سال فشارهایی را بر تأمین‌کنندگان افزود. در طول دوره گزارش شده، تولید فولاد نیمه‌تمام 3 درصد افزایش یافت و به 24.5 میلیون تن رسید.
حجم بیلت و بلوم نیز 6 درصد افزایش یافت و تقریبا به 15.3 میلیون تن رسید. تولید اسلب اما با تدوام روند کاهشی، 1.8 درصد افت داشت و به 9.2 میلیون تن رسید. باوجود روند کاهشی تولید اسلب اما صادرات آن، 46.6 درصد افزایش یافت و در طول نه ماه امسال به 1.7 میلیون تن نزدیک شد.
تولید محصولات فولاد نهایی 0.2 درصد افزایش یافت و به 16.6 میلیون تن رسید. حجم فولاد طویل 0.7 درصد کاهش یافت و به 9.7 میلیون تن رسید، در حالی که حجم فولاد تخت 1.5 درصد افزایش یافت و به 7 میلیون تن رسید. یکی از دلایل این موضوع نیز، نبود تقاضای مطلوب در خارج از مرزها بود.
بیشترین رشد در صادرات اما در بخش بالادستی بود. درحالی تولید آهن اسفنجی و گندله 5.6 و 9.8 درصد افزایش یافتند و به ترتیب به 28.1 و 44.8 میلیون تن در طول نه ماه اول امسال رسیدند که میزان صادرات شان به ترتیب 92.7 و 96.8 درصد رشد پیدا کرد. این ارقام بدین معنی است که 1.21 میلیون تن و 7.22 میلیون تن در 9 ماه امسال صادر شدند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *