سرمایه گذاری 142 میلیون دلاری در معادن افغانستان

وزارت معادن و پترولیم از امضای قرارداد چهار معدن به ارزش بیش از 10 میلیارد و ۱۵۰ میلیون افغانی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فولادبان، شهاب‌الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و نفت طالبان گفت معدن زغال‌سنگ ولسوالی کرخ هرات، معدن طلای ولسوالی دوشی بغلان، معدن آهن ولسوالی پشتون زرغون هرات و معدن کرومایت کوه صافی ولایت پروان، از جمله معدن‌هایی هستند که به شرکت‌های مختلف واگذار شده‌اند.

دلاور افزود بر اساس توافق این وزارت با شرکت‌ها، فراوری معدن‌های مورد ذکر در داخل افغانستان انجام خواهد شد و در صورت تخلف، قرارداد با شرکت‌ها فسخ خواهند شد.

شهاب الدین دلاور خاطرنشان کرد: مجموع سرمایه‌گذاری در این معادن ۱۰ میلیارد و ۱۵۰ میلیون و ۹۱۰ هزار و ۸۲۵ افغانی معادل 142 میلیون دلار است.

سرپرست وزارت معادن و نفت طالبان همچنن از سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری برای ساخت یک پالایشگاه در حوزه آمو دریا در ولایت سرپل نیز خبر داد.

شهاب الدین دلاور خاطرنشان کرد از میان یک هزار و ۷۰۰ معدن زمرد پنجشیر، ۴۵۰ معدن آن به ساکنان این ولایت واگذار شده که تا اکنون به ارزش ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۷۷۰ دلار از این معادن زمرد استخراج شده و برای بیش از ده هزار ساکن پنجشیر زمینه کار فراهم شده است.

وی در این باره افزود: طی چند ماه اخیر به ارزش ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۷۷۰ دلار زمرد از این معادن استخراج و فروخته شده که برای مردم منطقه خبر خوبی است.

بر اساس اطلاعات وزارت معادن و نفت افغانستان، قرارداد استخراج معدن کرومایت کوه صافی ولایت پروان سه سال است و قرارداد سه معدن دیگر هر کدام مدت ۳۰ سال تعیین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *