در گفتگو با فولادبان ارائه شد؛

ضرورت برنامه‌ریزی صمت برای مازاد تولید فولاد

یک فعال فولادی گفت: وزارت صمت باید با مشخص کردن ظرفیت تولید، مصرف و مازاد داخلی به تولیدکنندگان و بازرگانان کشور برای ارزآوری کمک کند.

رضا صالحی در گفتگو با فولادبان در خصوص احتمال کاهش عوارض صادراتی مواد اولیه فولادی تصریح کرد: در حال حاضر، کاهش عوارض در مرحله ابلاغ قرار گرفته؛ اما در صورت اجرایی شدن می‌تواند برای بهبود وضعیت موثر واقع شود. بازرگانان از ابتدای سال صادرات محصولات فولادی داشتند و با وضع بخشنامه، به طور ناگهانی دچار خسارت زیادی شدند که کاملا غیرمنطقی بود. بر همین اساس، با اصلاح آن می‌توان تا حدودی از ضرر و زیان به وجود آمده جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: در واقع می‌توان گفت این اتفاق از متفرق شدن بخش خصوصی و حتی دولتی در حوزه صادرات جلوگیری کرده و در موضوع رونق بازار داخلی در شرایط فعلی تاثیرگذار خواهد بود.

فعال صنعت فولاد بیان کرد: زمانی که بازار داخلی در رکود به سر می‌برد و یا به دلایلی دچار توقف، کاهش تولید یا مازاد داخلی شده‌ایم، صادرات کمک شایانی برای بهبود وضعیت دارد. به همین دلیل، حاکمیت باید نقش خود را به عنوان یک تسهیل کننده و ناظر به درستی انجام دهد.

به گفته صالحی، وزارت صمت باید با مشخص کردن ظرفیت تولید، مصرف و مازاد داخلی به تولیدکنندگان و بازرگانان کشور برای ارزآوری کمک کند.

وی با اشاره به اینکه هنوز تعریف درستی از خام فروشی در کشور وجود ندارد، گفت: در واقع باید میزان مصرف آهن اسفنجی، گندله و سایر محصولات در کشور براساس کوره‌های موجود در کشور مشخص باشد و وزارتخانه با بررسی کامل آنها، بتواند ظرفیت کل تولید را حساب و برای مازاد آن برنامه ریزی کند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *