تحلیل روزانه بازار آهن دوشنبه 18 دی ماه؛ فولاد در 2024 به کدام سمت می‌رود/ واردات مواد اولیه فولاد برای ترکیه سخت شد

به گزارش فولادبان، دلار امروز با نرخ 50 هزار و 900 تومان در بازار غیر رسمی فروخته شد که نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشت. البته نوسانات اندکی در بازار مقاطع فولادی به وجود آمد اما کوتاه مدت بود.
در بازار جهانی بازار فولاد مسیر مشخصی پیدا کرده است. تحلیلگران رشد و پویایی برای بازار جهانی فولاد در ۲۰۲۴ برآورد کرده اند و پیش بینی می شود به جز چین در دیگر مناطق مهم مصرف کننده همچون خاورمیانه، رشد ۳.۲ درصدی مصرف فولاد رقم بخورد. بر اساس تحقیقات بازار SteelRadar، تمرکز بر تقاضای جهانی پیش‌ بینی ‌شده برای فولاد در سال ۲۰۲۴، با تاکید ویژه بر مناطق کلیدی مصرف‌ کننده و الگوهای مصرف مورد انتظار آنها است. پیش بینی می شود چین مصرف فولاد خود را در سال ۲۰۲۴ در ۳۹۳.۳ میلیون تن حفظ کند که با حجم مشاهده شده در سال قبل یعنی در سال ۲۰۲۳ برابر است به طوری که این تجزیه و تحلیل نشان می دهد که پیش بینی می شود چین مصرف فولاد خود را در سال ۲۰۲۴ در ۳۹۳.۳ میلیون تن حفظ کند که با حجم مشاهده شده در سال قبل یعنی در سال ۲۰۲۳ برابر است.
اگر چه چین از سال گذشته مجدد تمرکز را روی صادرات قرار داده ولی برای سال ۲۰۲۴ برنامه کاهش صادرات فولاد را دنبال خواهد کرد و طبق اعلام انجمن آهن و فولاد چین، تولید فولاد این کشور بین یک تا پنج میلیون تن کاهش و در مقابل مصرف فولاد چین ۱۹ میلیون تن افزایش خواهد یافت.
درنتیجه کسری ۱۰ تا ۱۵ میلیون تنی از محل کاهش صادرات تامین و میزان صادرات فولاد چین در سال جاری به ۷۵ تا ۸۰ میلیون تن محدود خواهد شد. با این اوصاف چین در سال ۲۰۲۴ به علت افزایش تقاضای داخلی از میزان صادرات فولاد می‌کاهد که این یک فرصت مناسب برای صادرکنندگان فولاد است.
تحلیل‌گران بین‌المللی پیش‌بینی‌های متفاوتی در باره سنگ‌آهن ارائه می‌دهند که این اعداد در سال ۲۰۲۴ از سال قبل نیز بیشتر خواهد بود. درمقابل در آغاز سال چینی آینده یعنی ۲۰۲۴، احتمال افزایش قیمت‌ها بویژه بهای مواد اولیه چرخه زنجیره فولاد بالاتر از نرخ فعلی امکان‌پذیر نیست و دولت در راستای کنترل روند صعودی قیمت‌ها اقدام خواهد کرد تا بازار به یک تعادل نسبی برسد.
همچنین در این گزارش این گونه آمده است که در سال ۲۰۲۴، مصرف ترکیبی فولاد انگلیس و اتحادیه اروپا به ۱۵۲.۷ میلیون تن پیش بینی می شود که نسبت به سال قبل ۵.۸ درصد افزایش قابل توجهی را نشان می دهد.
از سوی دیگر در مورد منطقه آمریکای شمالی به عنوان یکی از مناطق مهم مصرف کننده در این گزارش گفته شده است که انتظار می رود ایالات متحده، کانادا و مکزیک در سال ۲۰۲۴ مجموعا ۱۳۶.۱ میلیون تن فولاد مصرف کنند که نشان دهنده رشد ۱.۵ درصدی مصرف ثبت شده در سال ۲۰۲۳ است.
کشورهای «آسه آن» از دیگر مناطق مهم مصرف کننده فولاد محسوب می شود که طبق این گزارش، انتظار می رود کشورهای آسه آن با رشد ۵.۲ درصدی پیش بینی شده در مصرف فولاد، نرخ رشد قوی را تجربه کنند و در مجموع به ۷۹.۲ میلیون تن در سال ۲۰۲۴ برسد.
پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۴ کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) ۷۶.۶ میلیون تن فولاد مصرف کنند که نسبت به سال قبل از آن ۳.۵ درصد رشد نشان می دهد
در این گزارش همچنین به پیش بینی مصرف فولاد در منطقه منا به عنوان یک منطقه مهم دیگر پرداخته شده است. به عبارت دیگر پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۴ کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) ۷۶.۶ میلیون تن فولاد مصرف کنند که نسبت به سال قبل از آن ۳.۵ درصد رشد نشان می دهد.
از سوی دیگر در این گزارش آمده است: انتظار می رود خاورمیانه ۳.۲ درصد افزایش مصرف فولاد داشته باشد و در مجموع به ۵۷.۹ میلیون تن در سال ۲۰۲۴ برسد.
همچنین در بخش دیگری از این گزارش به برآورد مصرف فولاد در اوکراین، روسیه و کشورهای CIS پرداخته شده است که پیش‌ بینی می ‌شود اوکراین، روسیه و سایر کشورهای CIS در سال ۲۰۲۴ به ۵۵.۲ میلیون تن فولاد نیاز داشته باشند که نشان ‌دهنده افزایش متوسط ‌۱ درصدی نسبت به سال قبل است.
به طور خلاصه، پیش‌بینی تقاضای جهانی فولاد برای سال ۲۰۲۴ نرخ رشد متفاوتی را در مناطق مصرف‌کننده کلیدی نشان می‌دهد. در حالی که انتظار می رود چین سطح مصرف خود را حفظ کند، مناطقی مانند اروپا، آمریکای شمالی، آسه آن و MENA پیش بینی می شود که افزایش قابل توجهی را تجربه کنند که به پویایی کلی بازار جهانی فولاد در سال جاری میلادی کمک می کند.
ترکیه بر واردات برخی از محصولات ورق فولادی تعرفه هایی اتخاذ کرده و برخی تعرفه های فعلی را افزایش داده است که از اول ژانویه اجرایی گردیده است. بر این اساس بر واردات ورق گالوانیزه و ورق رنگی 20 درصد تعرفه اعمال شده و تعرفه ورق سرد استاینلس نیز از 8 درصد به 12 درصد رسید. کاهش واردات قراضه به ترکیه.

آمار حاکی از آن است که واردات قراضه آهن به ترکیه در ژانویه تا نوامبر سال گذشته 14.1 درصد افت داشته 16.8 میلیون تن ثبت شد. درآمد حاصله نیز 6.96 میلیارد دلار بود که 24.8 درصد افت سالانه داشت. در این مدت امریکا با 3.9 میلیون تن و رشد 7.3 درصدی اولین صادر کننده قراضه به ترکیه بود و پس از آن هلند با 1.8 میلیون تن قرار داشت که نسبت به سال قبل 0.8 درصد کاهش داشت. واردات از بلژیک نیز با 1.4 میلیون تن در رتبه سوم قرار داشت که به همین میزان افت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *