در گفتگوی فعال فولادی با فولادبان مطرح شد؛ 

عرضه فولاد در بورس کالا؛ درست یا غلط؟

یک فعال فولادی گفت: گاهی اوقات کشف قیمت‌ها و نرخ‌گذاری‌های دستوری فقط به نفع تولیدکنندگان کلان یا بخشی از تجار بزرگ آهن و فولاد کشور بوده؛ اما به نفع مصرف کننده و تمام خانواده فولاد نیست. 

رضا صالحی در گفتگو با فولادبان با اشاره به وضعیت قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالا اظهار کرد: با توجه به شرایط فعلی، به صورت قطعی نمی‌توان گفت عرضه فولاد از طریق بورس کالا و یا خارج از آن بهتر است؛ در واقع زمانی که روند نامتوازن در قیمت‌ها، موانعی در توزیع مواد اولیه فولاد و عدم تصمیم‌گیری برای مازاد آن و مشکلات کلان بین‌المللی در حوزه سیاست‌های اقتصادی خارجی برای تسهیل صادرات وجود دارد، نمی‌توان قطعیت آن را مشخص کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: از طرفی، نگاه حرفه‌ای در جانمایی کارخانجات فولاد نداریم و زمانی که به صورت جامع به موضوعات فولادی از جمله هزینه حمل و مالیات بر ارزش افزوده نگاه نکنیم، عملاً در شرایط بی‌نظمی قرار می‌گیریم. بر همین اساس، در یک مقطع زمانی عرضه فولاد در بورس کالا و برخی اوقات خارج از آن می‌تواند به تسهیل بخشی از التهابات بازار کمک کند.

فعال صنعت فولاد با تأکید بر اینکه برخی اوقات در شرایط ملتهب و بحرانی، عرضه فولاد خارج از بورس کالا برای بهبود روند بازار بهتر است، گفت: بورس کالا برای توزیع متوازن و عادلانه محصولات و قیمت‌گذاری مناسب و منطقی شکل گرفته؛ اما متاسفانه در حال حاضر محلی برای تبانی عرضه کنندگان فولاد و تعیین قیمت‌های دستوری داخلی با قوانین نانوشته و هماهنگی‌های پشت پرده شده است.

به گفته صالحی، گاهی اوقات کشف قیمت‌ها و نرخ‌گذاری‌های دستوری فقط به نفع تولیدکنندگان کلان یا بخشی از تجار بزرگ آهن و فولاد کشور بوده؛ اما به نفع مصرف کننده و تمام خانواده فولاد نیست.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *