تولید روزانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز در دستور کار

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با بیان اینکه دستیابی به تولید روزانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز و ۵۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی از برنامه‌های بلندمدت این شرکت است، گفت که در این زمینه طرح ضربتی افزایش بیش از ۱۰۰ میلیون مترمکعبی گاز در روز با توسعه ۱۱ میدان گازی در حال اجراست.

به گزارش فولادبان، مهدی حیدری در نشست تخصصی «چالش‌های فناورانه شرکت ملی نفت ایران» در حاشیه دومین رویداد «پتروتِک» با بیان اینکه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران دومین شرکت تولیدکننده گاز کشور است، گفت: مناطق نفت مرکزی تنها شرکت تولیدی متولی ذخیره‌سازی گاز است که ۸۵ میدان نفتی و گازی با بیش از ۱۰۰ مخزن را مدیریت می‌کند.

مدیرعامل شرکت نفت با بیان اینکه دستیابی به تولید روزانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز و ۵۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی از برنامه‌های بلندمدت این شرکت است، اظهار کرد: در این زمینه طرح ضربتی افزایش بیش از ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز در روز با توسعه ۱۱ میدان گازی و احداث و بازآرایی هفت ایستگاه تقویت فشار گاز در حال اجرا است.

وی راهبری ۲۲ واحد بهره‌برداری واحد نمک‌زدایی و مرکز، تفکیک یک واحد پالایشگاهی و بیش از ۵۰۰۰ کیلومترخط لوله جریانی در مناطق سخت‌گذر و بیش از ۶۰۰ حلقه چاه گازی و نفتی با پیچیدگی‌های منحصربه‌فرد را  از جمله عملکردهای روزمره شرکت اعلام کرد.

طبق اعلام وزارت نفت، حیدری با اشاره به اینکه حجم نفت اولیه این شرکت ۲۳ هزار ۹۷۰ میلیون بشکه و حجم گاز اولیه آن ۸ هزار و ۲۳۹ میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: حجم نفت باقی‌مانده قابل برداشت این شرکت هم‌اکنون ۲۳۹۲  میلیون بشکه و حجم گاز باقی‌مانده قابل برداشت نیز ۳۶۷۸ میلیارد مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت نفت چالش‌های فناورانه شرکت نفت مناطق مرکزی را حفاری و تعمیر چاه‌ها،  مهندسی نفت، زمین‌شناسی و طرح‌های اکتشافی دانست و گفت: در بخش تولید با چالش‌های فناورانه‌ای همچون تراوایی پایین سازند، ضخامت کم لایه تولیدی، تولید همزمان از لایه‌های متفاوت، تولید شن و ماسه و ذرات سازندی، به‌هم‌آمدگی یا تغییرشکل لوله مغزی/ جداری، رسوبات مواد آلی، آسیب گل حفاری، تولید آب و گاز اضافی مواجهیم.

وی چالش‌های فناورانه این شرکت در بخش خطوط لوله را شامل رسوبات مواد آلی، رسوبات مواد معدنی، تغییر رژیم جریانی و تجمع مایعات و تأمین نشدن فشار انتقال‌گر نفت اعلام کرد.

حیدری به‌کارگیری فناوری‌های نو و بومی‌سازی افزایه‌های راهبردی در سیالات حفاری،  ساخت سیالات سبک حفاری سازگار با محیط زیست برای حفاری سازندهای کم‌فشار، ساخت سیمان حفاری سبک برای کنترل فشارهای دالیزهای سیمانی در مخازن کم‌فشار، به‌کارگیری روش‌های نو حفاری  مناسب برای مخازن کم‌فشار و لزوم تقویت شرکت‌های سازنده رشته‌های درون‌چاهی و تاج چاه‌ها به‌ویژه در میدان‌های گازی ترش را از جمله چالش‌های فناورانه این شرکت برشمرد.

مدیرعامل شرکت نفت چالش‌های زمین‌شناسی و طرح‌های اکتشافی این شرکت را نیز شامل ارائه راهکار برای عبور امواج لرزه‌ای از سازند گچساران برای افزایش کیفیت اطلاعات لرزه‌نگاری، ارائه روش‌های نوین برداشت و پردازش اطلاعات لرزه‌نگاری در نواحی با توپوگرافی کوهستانی خشن، لزوم بومی‌سازی و ساخت تجهیزات لرزه‌نگاری استاندارد و باکیفیت در کشور، رفع محدودیت در ثبت نمودارهای تصویری نظیر FMI در حفره‌های با سایزهای کوچک و برطرف‌ کردن چالش‌های پیش روی استفاده از روش‌های ژئومکانیکی برای افزایش تولید نفت و گاز (از قبیل لایه شکافی هیدرولیکی) دانست.

وی طرح احیای چاه‌های کم‌بازده بسته نفتی را از مهم‌ترین طرح‌های فناورانه در این شرکت اعلام کرد و گفت: تاکنون فعالیت‌های زیادی در این باره همچون شناسایی حدود ۱۰۰ حلقه چاه بسته و کم‌بازده نفتی و گازی، معرفی ۲۵ حلقه چاه نفتی بسته یا کم‌بازده برای دریافت پیشنهادهای فنی، امضا، ابلاغ و نافذ شدن قرارداد درباره بعضی از چاه‌ها انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *