در گفتگو با فولادبان ارائه شد؛ 

سوء مدیریت‌ها در انرژی، دست و پای تولیدکنندگان فولاد را بست 

عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران گفت: ناکارآمدی‌های اجرایی دولت به دلیل سوء مدیریت، دست و پای واحدهای تولیدی فولاد را در حوزه برق و گاز بسته است. 

علی محمد ابوئی مهریزی در گفتگو با فولادبان در خصوص مصرف مازوت در کارخانجات فولادی مطرح کرد: مازوت یا گازوئیل را نمی‌توان سوخت جایگزینی در صنعت فولاد محسوب کرد؛ چرا که تنها خطوط نورد برای زمان اضطراری استفاده می‌کنند که البته میزان زیادی نیست. در صنعت فولاد و سیمان خطوط احیا بیشترین مصرف گاز را دارند و جایگزینی مازوت به جای گاز، تنها در کارخانجات نوردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حدود کمتر از یک چهارم خط احیا به آن نیاز دارد.

وی با اشاره به وضعیت گاز فولادسازان اظهار کرد: دولت ابتدا گاز صنایع را قطع می‌کند و در صورتی که قطعی‌ها جواب ندهد، لوله را می‌بندد که بر همین اساس، می‌توان گفت قطعی گاز کارخانجات بدون توافق و با اجبار صورت می‌گیرد.

به گفته عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران، ناکارآمدی‌های اجرایی دولت به دلیل سوء مدیریت، دست و پای واحدهای تولیدی فولاد را در حوزه برق و گاز بسته است.

ابوئی مهریزی با بیان اینکه در حوزه نورد فولاد نرخ تمام شده محصولات بیشتر از قیمت صادراتی است، گفت: طبق آمار، امسال حدود 20 درصد صادرات مقاطع کاهش پیدا کرده؛ چرا که در بازار داخلی محصولی مانند شمش در بازار داخلی 495 دلار و در بازار خارجی 470 دلار به فروش می‌رود. چنین عملکردی باعث جلوگیری از صادرات کالای نهایی می‌شود و این درحالیست که امسال در بخش کنسانتره سنگ آهن و گندله خام فروشی حدود 800 برابر افزایش پیدا کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط، می‌توان گفت علت اصلی افزایش خام فروشی در کشور، دیپلماسی صادراتی است. بر همین اساس، ایران مواد خام خود را به سایر کشورها صادر کرد و این کشورها خود محصول نهایی فولاد را تولید کردند. در واقع آلودگی هوا و ضرر و زیان‌ها برای ما و بهره برداری در این حوزه برای سایر کشورها شده که به همین دلیل نیز صنایع داخلی در حال راکدشدن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *