گزارش فولادبان از شماره جدید نشریه متال بولتن؛

ریزش قیمت سنگ آهن در بازار دریایی چین+دلایل

تازه ترین گزارش‌ از بازار جهانی فولاد از ریزش قیمت سنگ آهن در بازار دریایی چین حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار فولادبان، براساس جدیدترین شماره نشریه متال بولتن، به دنبال افت قیمت معاملات فیوچرز و سوآپ، قیمت سنگ آهن دریایی کاهش یافت که این افت قیمت ناشی از تداوم روند نزولی تقاضا در بازارهای نهایی فولاد بود.

در همین حال، قیمت معاملات فیوچرز ماه سپتامبر برای سنگ آهن در بورس کالای دالیان نسبت به قیمت توافقی روز قبل 797.5  یوآن (111 دلار) به ازای هر تن) کاهش یافتند.

همچنین معاملات سوآپ ماه ژوئیه در بورس سنگاپور با کاهش 0.29 دلاری قیمت به ازای هر تن در مقایسه با قیمت توافقی قبل 109.19 دلار به ازای هر تن انجام شدند.

بنا بر گزارش یک تاجر سنگاپوری، ارزش یوآن چین به پایین‌ترین نرخ در طول هفت ماه اخیر رسیده و ریزش نرخ  یوآن ممکن است بر تصمیم‌‌گیری کارخانه‌ها درباره واردات سنگ آهن دریایی تاثیر بگذارد.

این تاجر اشاره کرد که قیمت سنگ آهن تحت فشار کاهش تقاضای فولاد در بخش املاک است. وی افزود: براساس پیش‌بینی یک موسسه تحقیقاتی چینی، آمار فروش املاک جدید در 50 شهر اصلی چین در ماه ژوئن 20 درصد نسبت به ژوئن گذشته کاهش یابد.

در ادامه بازرگان دیگری مطرح کرد: با توجه به اینکه برخی شهرهای چین درحال گرم شدن هستند و دمای آنها به بیش از 40 درجه سلیوس نیز می‌رسد و همچنین فرارسیدن فصل بادهای موسمی در شهرهای جنوبی چین، انتظار می‌رود تقاضای فولاد تا پایان ماه آگوست در روند نزولی به سر ببرد. علاوه بر این، شرایط جوی بارانی نیز در ماه ژوئیه پیش‌بینی می‌شود که فعالیت ساخت‌وساز را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در همین حال، در بازار شایعه‌هایی درباره اجرای محدودیت‌های جدید برای حفاظت از محیط‌ زیست – از جمله محدودیت استفاده از کوره‌های مبدل و فعالیت‌های بارگیری – در شهر تانگ‌شان واقع در استان هه‌بی شنیده شد.

 

شاخص سنگ‌آهن در بازار دریایی چین به شرح ذیل است:

فاین ۶۲ درصد، cfr چینگ‌دائو :  معادل 110.8 دلار به ازای هر تن، 0.22 دلار به ازای هر تن کاهش یافت.

فاین ۶۲ درصد کم آلومینیوم، cfr چینگ‌دائو: معادل 112.05 دلار به ازای هر تن، 0.06 دلار به ازای هر تن افزایش یافت.

فاین ۵۸ درصد، cfr چینگ‌دائو: معادل 99 دلار به ازای هر تن، 0.6 دلار به ازای هر تن کاهش یافت.

فاین ۶۵ درصد، مبدا برزیل، cfr چینگ‌دائو: معادل 122.20 دلار به ازای هر تن، 0.3 دلار به ازای هر تن نسبت به قبل کاهش یافت.

قیمت‌های بندری

در همین حال، فاین پیلبارا در استان شاندونگ و شهرهای تانگ‌شان در روز دوشنبه در بازه قیمتی 839 تا 870 یوآن به ازای هر wmt معامله شد.

آخرین آمار قیمت این محصول، معادل بازه قیمتی 108 تا 112 دلار به ازای هر تن در بازار دریایی است.

بورس کالای دالیان

همچنین پر معامله ترین قرارداد فیوچرز ماه سپتامبر برای سنگ آهن در روز دوشنبه با قیمت 797 یوآن به ازای هر تن منعقد شد که این نرخ در مقایسه با قیمت توافقی روز جمعه، حاکی از کاهش 0.5 یوآنی قیمت به ازای هر تن است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *