گزارش فولادبان از شماره جدید نشریه متال بولتن؛

صعودی شدن قیمت سنگ آهن در بازار دریایی چین با کاهش نرخ بهره

تازه ترین گزارش‌ از بازار جهانی فولاد از صعودی شدن قیمت سنگ آهن در بازار دریایی چین با کاهش نرخ بهره حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار فولادبان، براساس جدیدترین شماره نشریه متال بولتن، به دنبال کاهش نرخ‌‌های وام میان ‌مدت توسط بانک مرکزی چین (PBOC) قیمت مشتقات سنگ آهن در بازار دریایی این کشور رنود صعودی به خود گرفت.

در همین حال، معاملات فیوچرز ماه سپتامبر برای سنگ آهن در بورس کالای دالیان با رشد 1.4 درصدی نسبت به قیمت توافقی روز قبل، 804.50 یوآن (112 دلار) به ازای هر تن انجام شدند.

همچنین معاملات ماه می در بورس سنگاپور با رشد یک دلاری قیمت در مقایسه با قیمت توافقی قبل، 112.45 دلار به ازای هر تن انجام شدند.

از سوی دیگر، بانک مرکزی چین نرخ بهره وام‌های یک ساله خود را کاهش داد و به 2.65 درصد رساند. یک تاجر مستقر در شاندونگ در این باره گفت: فراتر از کاهش نرخ بهره، بازار منتظر اقدامات حمایتی بیشتر برای بخش مسکن در کنار ارائه طرح‌هایی به منظور افزایش فروش خودرو خواهد بود.

البته قیمت مسکن در 70 شهر در ماه می 0.1 درصد افزایش یافت که پایین‌ ترین نرخ از ابتدای سال است.  قیمت‌های بازار ثانویه با کاهش 0.23 درصدی، سود نسبت به سه ماهه اول را نزولی کرد.

همچنین یک تاجر مستقر در سنگاپور اظهارداشت: تقاضای ملک داخلی پس از یک حرکت صعودی قوی در سه ماهه اول سال 2023 کاهش یافت.

علاوه بر این، تمایل به خرید در بازارهای دریایی و بندری برای محموله های متوسط که برای تحویل در ماه ژوئن ارسال می شدند، همچنان بسیار بالا گزارش شد.

در عین حال، مازاد محموله ‌های سنگ آهن اسپات در بازار دریایی فشار نزولی بیشتری بر حق بیمه سنگ‌آهن ایجاد کرد. یک منبع مستقر در شیامن گفت: تقاضای واردات برای کلوخه های سنگ آهن به دلیل کاهش قیمت کک داخلی کاملاً ثابت بوده است.

شخص سنگ‌آهن در بازار دریایی چین به شرح ذیل است:

فاین ۶۲ درصد، cfr چینگ‌دائو :  معادل 115.62 دلار به ازای هر تن، 0.82دلار به ازای هر تن افزایش  یافت.

فاین ۶۲ درصد کم آلومینیوم، cfr چینگ‌دائو: معادل 117 دلار به ازای هر تن، 0.79 دلار به ازای هر تن افزایش   یافت.

فاین ۵۸ درصد، cfr چینگ‌دائو: معادل 103.06دلار به ازای هر تن، 0.57 دلار به ازای هر تن افزایش   یافت.

فاین ۶۵ درصد، مبدا برزیل، cfr چینگ‌دائو: معادل 126.90 دلار به ازای هر تن، 0.50 دلار به ازای هر تن نسبت به قبل افزایش  یافت.

قیمت ‌های بندری

در همین حال، فاین پیلبارا در استان شاندونگ و شهرهای تانگ‌شان و تیانجین در بازه قیمتی 860 تا 880  یوآن به ازای هر wmt معامله شد. این محصول در روز قبل در بازه قیمتی 850 تا 870 یوآن به ازای هر wmt معامله می‌شد.

آخرین آمار قیمت این محصول، معادل بازه قیمتی 111 تا 114 دلار به ازای هر تن در بازار دریایی است.

بورس کالای دالیان

همچنین پر معامله ترین قرارداد فیوچرز ماه می برای سنگ آهن با قیمت 815.50 یوآن به ازای هر تن منعقد شد که این نرخ در مقایسه با قیمت توافقی روز قبل، حاکی از رشد 11 یوآنی قیمت به ازای هر تن است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *