گزارش فولادبان از شماره جدید نشریه متال بولتن؛

پیش بینی فعالان بازار درباره قیمت سنگ آهن دریایی

تازه ترین گزارش‌ از بازار جهانی فولاد از تداوم روند نزولی قیمت سنگ آهن در بازار دریایی چین حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار فولادبان، براساس جدیدترین شماره نشریه متال بولتن، قیمت سنگ آهن در بازار دریایی چین به دلیل چشم انداز تاریک در شرایط نزولی ادامه یافت. به گفته برخی منابع بازار، سود خرید برای محموله ‌های بارگیری در اوایل و پایان ژانویه کماکان ادامه داشت به طوری که بیشتر محموله ‌ها براساس قیمت پایه معامله شدند.

 در همین حال، معاملات فیوچرز ماه سپتامبر برای سنگ آهن در بورس کالای دالیان با افت 0.22 درصدی نسبت به قیمت توافقی روز قبل 682.50 یوآن {97 دلار} به ازای هر تن انجام شدند.

این روند نزولی همچنین در معاملات بورس سنگاپور مشاهده شد به طوری که معاملات ماه می در بورس سنگاپور با افت 1.68 دلاری قیمت به ازای هر تن در مقایسه با قیمت توافقی قبل، 95.46 دلار به ازای هر تن انجام شدند.

در این میان، یک تاجر مستقر در سنگاپور گزارش داد: افزایش عمومی تولید فولاد با نرمی مداوم تقاضا برای میلگرد مواجه شد و خطرات بازار فولاد با عرضه بیش از حد را افزایش داد.

همچنین یک تاجر مستقر در نینگبو اظهارداشت: کارخانه ‌ها در سرتاسر چین عمدتاً در شرایطی هستند که هیچ تولیدکننده فولاد حاضر نیست به ‌طور داوطلبانه میزان تولیدات خود را کاهش دهد.

با این حال، انتظار می‌رود فشار بازار فولاد با عرضه بیش از حد وارد یک فصل آرام سنتی برای ساخت و ساز شود و بر قیمت فولاد تأثیر بگذارد؛ این امر قطعی است.

علاوه بر این، فعالیت تجاری در بازار بندری چین به طور قابل توجهی قوی تر از بازار دریایی بود. به گفته یک تاجر مستقر در شیامن، کارخانه ‌هایی که استراتژی حفظ سطح موجودی پایین را اتخاذ کرده ‌اند، انتظار می‌رود در بازار  بندری فعال ‌تر باشند.  این تاجر اضافه کرد: تیم‌های تدارکاتی از اکثر کارخانه ‌ها محموله ‌های کوچک‌تر را به صورت منظم ‌تری دریافت می‌کنند.

شاخص سنگ‌آهن در بازار دریایی چین به شرح ذیل است:

فاین ۶۲ درصد، cfr چینگ‌دائو: معادل 96.98 دلار به ازای هر تن، 0.85 دلار به ازای هر تن کاهش یافت.

فاین ۶۲ درصد کم آلومینیوم، cfr چینگ‌دائو: معادل 99.00 دلار به ازای هر تن، 1.01 دلار به ازای هر تن کاهش  یافت.

فاین ۵۸ درصد، cfr چینگ‌دائو: معادل 89.12دلار به ازای هر تن، 0.08 دلار به ازای هر تن کاهش یافت.

فاین ۶۵ درصد، مبدا برزیل، cfr چینگ‌دائو: معادل 110.80 دلار به ازای هر تن، 0.60 دلار به ازای هر تن نسبت به قبل افزایش یافت.

قیمت‌های بندری

در همین حال، فاین پیلبارا در استان شاندونگ و شهرهای تانگ‌شان و تیانجین در بازه قیمتی 744 تا 785 یوآن به ازای هر wmt معامله شد. این محصول در این مدت در بازه 747 تا 785 یوآن به ازای هر wmt معامله می‌شد.

آخرین آمار قیمت این محصول، معادل بازه قیمتی 97 تا 103 دلار به ازای هر تن در بازار دریایی است.

بورس کالای دالیان

 همچنین پر معامله ترین قرارداد فیوچرز ماه می برای سنگ آهن با قیمت 681 یوآن (96  دلار) به ازای هر تن منعقد شد که این نرخ در مقایسه با قیمت توافقی روز قبل، حاکی از افت  1.50 یوآنی قیمت به ازای هر تن است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *