گزارش فولادبان از شماره جدید نشریه متال بولتن؛

کارخانه‌های فولادی چین چرا با کاهش تقاضا مواجه شدند؟/ ثبات نسبی قیمت سنگ آهن در بازار دریایی

تازه ترین گزارش‌ از بازار جهانی فولاد از ثبات نسبی قیمت سنگ آهن در بازار دریایی چین حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار فولادبان، براساس جدیدترین شماره نشریه متال بولتن، قیمت سنگ آهن در بازار دریایی چین نسبتا ثابت گزارش شد که این وضعیت ناشی از ریزش معاملات بازار در آستانه تعطیلات روز کارگر بود به طوری که کارخانه‌های فولادی چین با کاهش میزان تقاضا روبه‌رو شدند.

در این راستا، معاملات فیوچرز ماه سپتامبر برای سنگ آهن در بورس کالای دالیان با رشد نسبت به قیمت توافقی روز قبل (713.5 یوآن {103 دلار} به ازای هر تن) انجام شدند.

همچنین معاملات ماه مه در بورس سنگاپور با افزایش 0.69 دلاری قیمت به ازای هر تن در مقایسه با قیمت توافقی قبل (103.91 دلار به ازای هر تن) انجام شدند. یک تاجر در بازار سنگاپور در این باره بیان کرد: به دلیل افزایش تقاضای کارخانه‌های فولادی چین، میزان تخفیف سنگ آهن با گرید پایین تشدید شد، البته میزان تقاضا افزایش چندانی نیافت، زیرا برخی کارخانه‌های فولادی در ازای فروش سنگ آهن با گرید پایین، تولیدات خود را تعلیق کردند.

وی همچنین افزود: کارخانه‌های فولادی شمال چین – جایی که ذخایر فولادی بالاست- تصمیم به کاهش تولیدات فولادی خود گرفتند، این درحالی است که پاسخ کارخانه‌های فولادی دیگر مناطق به کاهش تقاضای فولادی، فروش محصول به دیگر مناطق و یا انتظار تغییر شرایط بود.

در ادامه تاجر دیگری در بازار شانگ‌های مطرح کرد: میزان عرضه و تقاضای سنگ آهن با گرید بالا و متوسط فاین آلومینا پایین است، زیرا کارخانه‌های فولادی چین سود ناخالص پایینی دارند و از محصولات با کیفیت پایین از جمله کنسانتره وارداتی و داخلی یا حتی فاین‌های متوسط و یا پایین به عنوان جایگزین استفاده می‌کنند.

در عین حال، پیش‌بینی می‌شود قیمت سنگ آهن پیش از سقوط در ماه مه، نوسانی باشد. برهمین اساس، یک خریدار در بازار اظهارداشت: پیش و پس از تعطیلات روز کارگر، تقاضای سنگ آهن از طرف کارخانه‌های چینی برای فعالیت تمدید ذخایر را مشاهده خواهیم کرد، زیرا ذخایر سنگ آهن کارخانه‌های فولادی کم باقی می‌ماند. وی افزود: البته اگر کارخانه‌های فولادی چینی بیشتری شروع به کاهش تولیدات خود در پی افت تقاضا کنند، قیمت سنگ آهن بیش از این ریزش خواهد کرد.

شاخص سنگ‌آهن در بازار دریایی چین به شرح ذیل است:

فاین ۶۲ درصد، cfr چینگ‌دائو :  معادل 105.20 دلار به ازای هر تن، 0.09 دلار به ازای هر تن افزایش یافت.

فاین ۶۲ درصد کم آلومینیوم، cfr چینگ‌دائو: معادل 108.64 دلار به ازای هر تن، 0.14  دلار به ازای هر تن افزایش یافت.

فاین ۵۸ درصد، cfr چینگ‌دائو: معادل 94.49 دلار به ازای هر تن، 1.44 دلار به ازای هر تن کاهش یافت.

فاین ۶۵ درصد، مبدا برزیل، cfr چینگ‌دائو: معادل 120.40  دلار به ازای هر تن، 0.10 دلار به ازای هر تن نسبت به قبل کاهش یافت.

قیمت‌های بندری

در همین حال، فاین پیلبارا در بنادر تانگ‌شان در بازه قیمتی 818 تا 823 یوآن به ازای هر wmt معامله شد. این محصول قبلا در بازه قیمتی 820 تا 828 یوآن به ازای هر wmt معامله می‌شد.

آخرین آمار قیمت این محصول، معادل بازه قیمتی 109 تا 110 دلار به ازای هر تن در بازار دریایی است.

بورس کالای دالیان

همچنین پرمعامله ترین قرارداد فیوچرز ماه سپتامبر برای سنگ آهن با قیمت 714 یوآن به ازای هر تن منعقد شد که این نرخ در مقایسه با قیمت توافقی روز قبل، حاکی از کاهش 0.5 یوآنی قیمت به ازای هر تن است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *