رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

دلایل بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز/ مدیریت بازار با زور تحقق نمی‌یابد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه فضای بازار ارز، التهاب دارد گفت: ورود به بازار ارز به صورت شخصی و رفتن به مسیر احساسات و هیجانات، مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد.

به گزارش فولادبان، محمدرضا پورابراهیمی درباره بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز در نتیجه تاکید رئیس جمهور و وزرای نفت و صنعت به شرکت‌های صادرات محور برای فروش ارز خود در مرکز مبادلات ارز و طلا اظهارداشت: بازار ارز منتظر منابع ارزی است و ورود آن برای ایجاد تعادل بین منابع و مصارف، ضرورت دارد و یکی از اولویت‌های کشور است. برهمین اساس، مدیریت ورود منابع به بازار ارز باید در اختیار بانک مرکزی قرار داشته باشد. البته مسئولان در دولت هم به خوبی می‌دانند مدیریت بازار با زور تحقق پیدا نمی‌کند و نرخ دستوری پاسخگو نیست.

وی گفت: اصرار بر روش اعلام قیمت دستوری حتما چالش ایجاد می‌کند و با خروجی مطلوبی همراه نخواهد شد. شرایط موجود، تقاضا بازار را تحریک خواهد کرد و با کاهش سرکوب طرف عرضه و افزایش طرف تقاضا همراه می‌شود، بنابراین اینکه این موضوع باید تحت نظارت بانک مرکزی قرار گیرد، تردیدی وجود ندارد،ولی به یک مدیریت اساسی و علمی نیاز است.

رئیس کمیسیون اقتصادی در خصوص بازگشت آرامش به بازار با استفاده از مرکز مبادله ارز و طلا و تامین تمام نیاز‌های ارزی با نظارت کامل بانک مرکزی در میان مدت یادآور شد: اصل موضوع نشان از اقدامات خوبی در این مسیر دارد و اشکال‌های اجرایی نیز باید به مرور برطرف شود.

پور ابراهیمی همچنین خطاب به مردم برای اینکه اتفاقات بورس در نتیجه خرید ارز برای آن‌ها تکرار نشود، بیان کرد: فضای بازار ارز، التهاب دارد و اثر روانی آن بیش از اثر متغیر‌های واقعی اقتصاد است، بنابراین ورود به بازار ارز به صورت شخصی و رفتن به مسیر احساسات و هیجانات مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *