مدیر کل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد:

اتصال سامانه‌ گمرک به سامانه جامع تجارت تا 2 ماه آینده/ عدم ثبت کالا در سامانه جامع انبارها تخلف است

مدیر کل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره ضمانت اجرایی عدم ثبت کالاها در سامانه جامع انبارها گفت: چنانچه کالایی در انباری پیدا شود که در سامانه انبارها ثبت نشده باشد، بر اساس مصادیق آن طبق مفاد قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد برخورد قرار می‌گیرد.

به گزارش فولادبان، امیرمحمد پرهام فر درباره راه‌اندازی سامانه جامع انبارها اظهار داشت: سامانه جامع انبارها طبق مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز طراحی، راه‌اندازی و به‌کارگیری شده است.

وی گفت: براساس الزامات پیش‌بینی شده در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اطلاعات ورودی و خروجی انبارها و مراکز نگهداری کالا در سامانه ثبت می‌شود. به عبارتی، سامانه انبارها نرم‌افزاری است که در خصوص کالاهای مختلف اطلاعات ورودی و خروجی کلیه مراکز نگهداری کالا در کشور در آن ثبت شده و مورد رصد قرار می‌گیرد.

 نقش سامانه جامع انبارها در جلوگیری از احتکار

پرهام‌فر با اشاره به نقش مؤثر اطلاعات ثبت شده از مراکز نگهداری کالا در جلوگیری از احتکار بیان کرد: براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع انبارها، موجودی کالاها در مراکز نگهداری کشور جهت تأمین‌کردن کالا هنگام نیاز را نشان می‌دهد.

عدم ثبت کالا در سامانه جامع انبارها چه پیامدی دارد؟

مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره ضمانت اجرایی عدم ثبت کالاها در سامانه جامع انبارها عنوان کرد: چنانچه کالایی در انباری پیدا شود که در سامانه جامع انبارها ثبت نشده باشد، براساس مصادیق و موارد آن مشمول ماده 6 مکرر و تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با آنها برخورد صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع انبارها، مبنای کشف تخلفات صورت‌گرفته است، تصریح کرد: سامانه در جهت شناسایی تخلفاتی نظیر بهره‌برداری و نگهداری کالای غیرمجاز در حال استفاده است.

به گفته پرهام‌فر در حال حاضر همه تجار، کسبه، کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی و بازرگانان واردکننده کالا ضمن آشنایی کامل با سامانه انبارها، انبارهای خود را نیز در این سامانه ثبت کرده‌اند، به عبارتی در حال حاضر همه تولیدکنندگان و فعالان تجاری نسبت به این قانون اطلاعات دارند؛ بنابراین چنانچه فردی انبار خود را در سامانه ثبت نکرده باشد به دلیل نا آگاهی وی نسبت به قوانین نیست؛ بلکه قصد آن فرار از اجرای آن است.

وی در خصوص اتصال سامانه جامع گمرک به سامانه جامع تجارت عنوان کرد: تا حدود 2 ماه آینده معماری کلان اتصال این دو سامانه اتفاق می‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *