چین بازار گاز اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) هشدار داد که بهبود اقتصادی چین باعث رقابت شدید در بازارهای جهانی انرژی می‌شود و می‌تواند منجر به بازگشت قیمت گاز طبیعی به سطوح "ناپایدار" در اتحادیه اروپا شود.

به گزارش فولادبان به نقل از راشاتودی، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) هشدار داد که بهبود اقتصادی چین باعث رقابت شدید در بازارهای جهانی انرژی می‌شود و می‌تواند منجر به بازگشت قیمت گاز طبیعی به سطوح “ناپایدار” در اتحادیه اروپا شود.

براساس تحقیقات این آژانس، سال گذشته میلادی مصرف گاز چین به دلیل کاهش فعالیت های صنعتی و رشد ضعیف اقتصاد در بحبوحه محدودیت‌های کرونایی و افزایش قیمت انرژی شاهد کاهش بود.

در عین حال، آب و هوای معتدل در اروپا طی فصل زمستان به همراه اقدامات انجام شده توسط مقامات اتحادیه اروپا برای صرفه جویی در مصرف انرژی، جریان بی سابقه گاز طبیعی مایع (LNG) و ذخایر کافی گاز به اروپا کمک کرد تا زمستان را پشت سر بگذارد.

آژانس بین‌المللی انرژی گفت: افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها منجر به کاهش 13 درصدی تقاضای گاز در اروپا شد چرا که دولت‌ها به سرعت با سیاست‌های اضطراری واکنش نشان دادند، صنایع تولید خود را کاهش دادند و مصرف‌کنندگان دمای محیط را پایین آوردند.

ال ان جی جایگزین اصلی گاز روسیه در اتحادیه اروپا پس از کاهش عرضه این کشور به دلیل تحریم های غرب شد.

بر اساس این گزارش، ارزش تجارت جهانی ال ان جی در سال 2022 به بالاترین رقم خود رسید و در مقایسه با سال قبل به 450 میلیارد دلار رسید.

بلوک اروپا با رشد 63 درصدی محموله ها در سال گذشته میلادی، محرک اصلی افزایش تقاضای LNG بود.

آژانس بین‌المللی انرژی همچنین هشدار می‌دهد که اگرچه قیمت گاز طبیعی در ماه‌های اخیر پس از افزایش سرسام‌آور در سال گذشته کاهش یافته است، اما با افزایش تقاضای ال‌ان‌جی در آسیا، یعنی چین، پس از لغو محدودیت‌های کرونایی توسط پکن، ممکن است این وضعیت در سال 2023 تغییر کند.

محققان تخمین می زنند که تقاضای LNG چین می تواند در سال جاری 10 درصد افزایش یابد، اما تاکید می کنند که پیش بینی های فعلی بسیار نامشخص است.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، افزایش مجدد تقاضا در این کشور آسیایی در صورت ادامه کاهش قیمت‌ها و بهبود سریع فعالیت های اقتصادی به 35 درصد می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *