رشد 6 درصدی تولید کنسانتره و افزایش 12 درصدی تولید گندله سنگ آهن در 10 ماهه نخست امسال

آمار عملکرد شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی کشور حاکی از آن است که تولید کنسانتره و گندله کشورمان در دوره 10 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب با رشدی 6 و 12 درصدی مواجه شده است.

به گزارش فولادبان و براساس آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ بررسی عملکرد شرکت‌های تولیدکننده بزرگ بخش معدنی و صنایع معدنی حاکی از آن است که در 10 ماه نخست امسال، ۳۸ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۱۱ تن گندله و ۴۱ میلیون و ۶۴۵ هزار و ۸۰ تن کنسانتره سنگ آهن تولید شده است که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 و 6 درصد افزایش تولید را نشان می‌دهد.

مطابق این آمارها در ۱۰ ماهه نخست امسال، فولاد مبارکه اصفهان با تولید ۶ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۳۲۷ تن گندله رشد ۱۰ درصدی را در تولید گندله خود ثبت کرد. همچنین فولاد خوزستان بدون تغییر محسوس نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 4 میلیون و ۹۴۶ هزار و ۵۶۳ تن گندله تولید کرد و در این میان، هلدينگ صنايع معدني خاورميانه (میدکو) با رشد ۱۴ درصدی موفق به تولید 5 میلیون و ۳۶۱ هزار و ۳۱۱ تن گندله شد.

این در حالی است که از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه ۹۹، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۱۲۰ تن تولید گندله، رکورددار تولید این ماده معدنی در کشور شد و میزان تولید آن نیز در مقایسه با مدت مشابه سال 98 رشد 4 درصدی را ثبت کرد.

در مدت یادشده، فولاد خراسان با یک میلیون و ۳۳۵ هزار و ۳۸۱ تن تولید، رشد ۹ درصدی، معدنی و صنعتی چادرملو با 3 میلیون و ۹۶ هزار و ۴۹۶ تن تولید، افزایش 4 درصدی، اپال پارسیان سنگان با ۲ میلیون و ۷۸۰ هزار و ۷۶۷ تن تولید، رشد ۶ درصدی، فولاد سنگان خراسان با ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار و ۹۶۸ تن تولید، صعود ۴۶ درصدی و صبانور با ۳۹۴ هزار و ۷۶۲ تن تولید، افزایش ۱۶ درصدی را در تولید گندله سنگ آهن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت کردند.

در این مدت همچنین تولید کنسانتره سنگ آهن نیز در سراسر کشور رشدی 6 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال 98 به ثبت رساند. با این شرح که از فروردین تا دی 99 تولید کنسانتره شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر (سناباد) با رشد 4 درصدی به ۲ میلیون و ۶۲ هزار و ۱۶۵ تن رسید و صبا‌نور با رشد ۳۳ درصدی یک میلیون و ۲۳۶ هزار و ۹۹۷ تن کنسانتره سنگ آهن تولید کرد.

در این مدت اما تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت جلال آباد (فکور صنعت) با افت ۲۰ درصدی به ۳۲۹ هزار و ۷۲۲ تن رسید و حجم تولید شرکت گهر زمین نیز با کاهش ۲ درصدی تا سه میلیون و ۷۲۵ هزار و ۳۳۷ تن کاهش یافت. در ۱۰ ماهه امسال، اپال پارسیان سنگان هم با افت ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و ۹۲۹ هزار و ۳۹۹ تن کنسانتره سنگ آهن تولید کرد.

در ۱۰ ماه نخست امسال بیشترین تولید کنسانتره آهن در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۳ میلیون و ۸۷۴ هزار و ۶۵۷ تن رقم خورد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد 4 درصدی را ثبت کرد. همچنین معدنی و صنعتی چادرملو در این مدت با تولید ۹ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۹۱۹ تن کنسانتره و رشدی 29 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در جایگاه دوم تولید این ماده معدنی در سطح کشور قرار گرفت.

همچنین از فروردین تا دی 99، میدکو با تولید 5 میلیون و ۳۰۱ هزار و ۶۶۹ تن کنسانتره سنگ آهن و رشد ۲۲ درصدی در مکان سوم قرار گرفت و سنگ آهن مرکزی نیز با تولید 3 میلیون و ۴۸۰ هزار و ۸۸۵ تن کنسانتره و افت ۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال 98، در جایگاه چهارم ایستاد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *