وزارت صمت نظارت بر بازارها را رها کرده/ رفت‌وآمدهای وزیر به مجلس نتیجه‌ای نداشته است

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از فراخواندن وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حضور در جلسه این کمیسیون برای پاسخگویی درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی خبر داد و تاکید کرد وزارت صمت نظارت بر بازارها را رها کرده و رفت‌وآمدهای وزیر به مجلس نتیجه‌ای نداشته است.

به گزارش فولادبان؛ محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با تسنیم، با انتقاد از افزایش لجام‌گسیخته قیمت مصالح ساختمانی در چند ماه گذشته، اظهار داشت: دلیل اصلی این افزایش قیمت‌ها، نتیجه عدم نظارت و ناکارآمدی دستگاه‌های نظارتی است.

وی با بیان اینکه متأسفانه به‌دلیل نبود سیاست‌گذاری درست و خلأ نظارتی شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی هستیم، گفت: به‌طور نمونه افزایش 100 درصدی قیمت برخی مصالح ساختمانی به‌ویژه سیمان از درب کارخانه تا بازار مصرف، علی‌رغم تولید مازاد در کشور نشانگر این است که وزارت صمت و راه و شهرسازی بازار مصالح ساختمانی را به حال خود رها کرده‌اند.

رضایی کوچی با تأکید بر اینکه چندین بار وزیر صمت را به مجلس فراخوانده‌ایم تا درباره علت گرانی مصالح ساختمانی به نمایندگان توضیح دهد، ادامه داد: رفت‌وآمدهای وزیر صمت به مجلس و وعده‌های وی برای کنترل بازار نتیجه‌ای نداشته است و ایشان دوباره و در هفته آینده جهت پاسخگویی به کمیسیون عمران خواهد آمد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در شرایط کنونی فروشندگان مصالح ساختمانی این محصولات را با قیمت دلخواه در بازار به فروش می‌رسانند، این افراد هر وقت که بخواهند این محصولات را صادر و گاهی اوقات نیز در بورس عرضه می‌کنند، اظهار داشت: وضعیت بازار مصالح ساختمانی نشان می‌دهد که مکانیزمی دقیق و نظام‌مند برای تولید و عرضه مصالح ساختمانی در کشور وجود ندارد، این مساله موجب افزایش قیمت تمام‌شده مسکن در سال‌های اخیر شده است.

رضایی کوچی در پایان تصریح کرد: وضعیت کنونی بازار مصالح ساختمانی موجب شد که مجلس یازدهم در طرح جهش تولید و تأمین مسکن به مساله مذکور ورود کند، ازاین‌رو در این طرح بر این مسئله تأکید شده است که برای تولید مساکن انبوه، تولیدکنندگان باید محصولات خود را با سود متعارف عرضه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *