کاهش قیمت تختال صادراتی ایران

متال بولتن از افت قیمت تختال صادراتی ایران در هفته گذشته به علت کاهش حجم مبادلات خبر داد.
تختال

بر اساس این گزارش، تولیدکنندگان تختال (اسلب) در ایران در هفته منتهی به چهارشنبه 21 اکتبر به علت کاهش تمایل مشتریان در بازارهای عمده صادراتی، قیمت محصول خود را کاهش دادند.

کارخانه فولاد خوزستان که از بزرگترین تولیدکنندگان تختال در ایران است، قیمت تختال صادراتی خود را از 450 دلار در تن، فوب بنادر جنوبی ایران، در یک هفته قبل به 440 دلار در روزهای اخیر کاهش داده است.

یک منبع مطلع در این زمینه به Fastmarkets اعلام کرد که هم‌اکنون چانه‌زنی‌های جدی بر سر تختال وجود دارد و مشتریان نسبت به خرید تختال حتی با قیمت‌های تخفیف‌خورده هم نگرانند.

با وجود رشد قیمت کویل نورد گرم در چین و آسیا در هفته اخیر، بسیاری از فعالان بازار نگرانند که قیمت این محصول در ادامه سال جاری میلادی به علت کاهش حمایت‌های مالی دولت چین از بسته محرک اقتصادی این کشور به علت رشد مطلوب اقتصاد چین پس از شیوع کرونا، رو به کاهش بگذارد.

بر اساس شنیده‌ها، سفارش‌های اندکی از سوی مشتریان آسیایی تختال ایران در محدوده قیمت 460 تا 465 دلار در تن به صورت CFR، مطرح شده که معادل 430 تا 435 دلار در تن به صورت فوب است. همچنین گزارش‌ها نشان می‌دهد در اوایل ماه اکتبر فولاد مبارکه اصفهان، دیگر تولیدکننده بزرگ تختال در ایران و فولاد هرمزگان که زیرمجموعه آن است، تلاش کردند تا قراردادهایی با تجار برای فروش تختال به جنوب شرق آسیا به قیمت 445 دلار در تن، فوب، به امضا برسانند.

این در حالی است که  در پایان هفته قبل، یک فولادساز روسی، 40 هزار تن تختال را از بنادر خاور دور این کشور به قیمت هر تن 470 دلار به صورت CFR به اندونزی صادر کرد.

قیمت تختال ایران به طور سنتی ارزان‌تر از سایر مناطق است، زیرا به علت تحریم‌های آمریکا، ریسک‌ها و هزینه‌های بیشتری برای تجارت با ایران وجود دارد.

یک منبع مطلع دیگر هم خبر داد که قیمت تختال صادراتی ایران برای قابل معامله بودن در آسیا باید تا 465-460 دلار در تن به صورت CFR (معادل 430 تا 435 دلار در تن به صورت فوب) پایین بیاید.

Fastmarkets هم قیمت تختال صادراتی ایران در 21 اکتبر را هر تن 440 دلار اعلام کرد که نسبت به قیمت 450 دلاری یک هفته قبل، کاهش نشان می‌دهد.

در بازار شمش فولاد (بیلت) در هفته اخیر هیچ سفارش جدیدی برای شمش صادراتی ایران شنیده نشد. به نظر می‌رسد بیشتر کارخانجات ایرانی در هفته قبل عرضه‌های خود را برای ارزیابی وضعیت بازار متوقف کردند.

یک منبع مطلع هم گفت که شمش صادراتی ایران با قیمت هر تن 410 دلار به صورت فوب، فقط در شرایطی به فروش می‌رود که شرکتی نیاز ضروری به تأمین شمش داشته باشد، وگرنه در شرایط فعلی اکثر خریداران به دنبال خرید شمش فولاد ایران به قیمت 405 تا 410 دلار در تن، فوب بنادر ایران هستند.

Fastmarkets هم قیمت شمش فولاد صادراتی ایران در روز چهارشنبه را هر تن 400 تا 410 دلار به صورت فوب، اعلام کرد در حالی که یک هفته قبل از آن قیمت این محصول 407 تا 413 دلار بود.

براساس این داده‌ها به نظر می‌رسد نرخ پایه شمش و تختال در معاملات این هفته بورس کالا نیز به میزان کمتری از آنچه تا دیروز پیش‌بینی می‌شد، تعیین شود.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *