رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی خبر داد:

سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در میدان نفتی آزادگان

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: برای دریافت طلب 150 میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی از دولت‌، در قالب لایحه برنامه هفتم توسعه، قرار است در میادین مشترک نفت و گاز سرمایه‌گذاری کنیم.

به گزارش فولادبان، با حضور رئیس جمهور و در سفر به استان خوزستان،‌ دو میدان نفتی جفیر و سپهر به بهره‌برداری رسید. پیش از این مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی به خبرنگاران گفته بود، برای دریافت طلب ۱۵۰ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی از دولت‌، در قالب لایحه برنامه هفتم توسعه، قرار است در میادین مشترک نفت و گاز سرمایه‌گذاری کنیم و بعد از بهره‌برداری از محل برداشت نفت و گاز ،‌به میزان طلب صندوق برداریم و این را هم تاکید کرده بود که قرار نیست صندوق توسعه ملی وارد کارهای اجرایی شود،‌ بلکه از طریق شرکتهای پیمانکار داخلی و فقط از طریق تامین مالی،‌ این سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهد.

بر همین اساس، علیرضا صالح، عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی، درباره اینکه آیا این میادین بهره‌برداری شده، همان مواردی بود که در سفر رئیس جمهور افتتاح شد،‌ پاسخ داد: هنوز برنامه هفتم تبدیل به قانون نشده است،‌ اما مذاکرات صندوق توسعه ملی ادامه دارد و حتی شرکت پیمانکار برای بهره‌برداری میدان نفتی آزادگان تشکیل شده است و تلاش می‌شود تا قبل از پایان سال جاری عملیات اجرایی این میدان نفتی آغاز شود.

وی افزود: میادین نفتی که توسط رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید، مربوط به وزارت نفت و با همکاری بانک‌های داخلی است.

طی ۱۶ سال فعالیت صندوق توسعه ملی، دولت حدود ۱۵۰ میلیارد دلار به صندوق بدهی دارد و چون منابع صندوق توسعه ملی ثروت بین نسلی است،‌ در برنامه ۷ توسعه پیشنهاد شده که از طریق سرمایه‌گذاری در میادین مشترک مرزی نفت و گاز و برداشت محصول آن طلب صندوق توسعه به تدریج تسویه شود و از طرفی سهم ایران از میادین مشترک نیز افزایش می‌یابد. البته به گفته مدیران صندوق توسعه ملی،‌ این صندوق نمی‌خواهد وارد بنگاه‌داری شود،‌ بلکه از طریق تامین مالی در پروژه‌ها و نیز واسپاری پیمانکاری به شرکت‌های داخلی این کار را انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *