مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران خبر داد:

افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز در سال‌های ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: انتظار ما این است که تا پایان سال ۱۴۰۳ شاهد بهره‌برداری از فاز دوم توسعه میدان سراجه و تا پایان سال ۱۴۰۴ شاهد بهره‌برداری از فاز دوم میدان شوریجه باشیم.

به گزارش فولادبان، رضا نوشادی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اظهار داشت: ۲ میلیارد مترمکعب برای شوریجه و یک‌میلیارد مترمکعب برای سراجه از قبل ظرفیت ذخیره‌سازی گاز ایجاد شده بود؛ به‌عبارتی برای ۴ ماهه سرد امسال، حدود ۲٫۵ تا ۳ میلیارد مترمکعب ظرفیت برداشت گاز از دو مخزن ذخیره‌سازی شوریجه و سراجه در اختیار داشتیم.

وی افزود: فاز ۲ میدان شوریجه و فاز ۲ میدان سراجه به همراه سه میدان بانکول، مختار و قزل تپه، در برنامه توسعه ظرفیت ذخیره‌سازی گاز کشور قرار دارند که متولی اقدام‌های بالادستی در میدان‌های بانکول، مختار و قزل تپه، شرکت ملی نفت ایران است.

نوشادی در خصوص آخرین وضعیت توسعه فاز ۲ میدان شوریجه گفت: با توسعه ذخیره‌سازی گاز در میدان شوریجه و تکمیل فاز دوم آن، ظرفیت ذخیره‌سازی در این میدان از ۲ میلیارد مترمکعب به ۴ میلیارد مترمکعب افزایش می‌یابد که این طرح توسعه‌ای، هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی ۳۵ درصدی در اجرا دارد.

وی ادامه داد: فاز ۲ سراجه هم پیمانکار دارد، این پروژه به پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی رسیده و با تکمیل فاز ۲ میدان سراجه، ظرفیت ذخیره سازی گاز در این پروژه از یک‌میلیارد مترمکعب به ۱٫۵ میلیارد مترمکعب افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که تا پایان سال ۱۴۰۳ شاهد بهره‌برداری از فاز دوم توسعه میدان سراجه و تا پایان سال ۱۴۰۴ شاهد بهره‌برداری از فاز دوم میدان شوریجه باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *