پیشرفت ایران در شاخص توسعه انسانی/ سازمان ملل: ایران توسعه یافته‌تر از ۱۱۵ کشور جهان شد

سازمان ملل از بهبود وضعیت توسعه انسانی در ایران بر اساس جدیدترین آمار خود خبر داد و ایران را توسعه یافته تر از ۱۱۵ کشور جهان معرفی کرد.

به گزارش فولادبان، سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های توسعه انسانی نمره ایران در شاخص توسعه انسانی را افزایش داده و به ۰٫۷۸ واحد رسانده است.
شاخص توسعه انسانی ارقامی از صفر تا یک را دربر می‌‌‌‌گیرد که هرچه این رقم برای یک کشور بیشتر باشد دلالت بر توسعه یافتگی بیشتر آن کشور در حوزه انسانی دارد.
ایران در گزارش پیشین سازمان ملل نمره ۰٫۷۷۶ را در شاخص توسعه انسانی برای سال ۲۰۲۱ بدست آورده بود اما در گزارش امسال که مربوط به سال ۲۰۲۲ است نمره بالاتر یعنی ۰٫۷۸ را کسب کرده است که نشان دهنده رشد و بهبود وضعیت توسعه انسانی در ایران طی این سال نسبت به سال قبل است.
ایران با این نمره در میان ۱۹۳ کشور جهان رتبه ۷۸ را در رده بندی کشورهای جهان از نظر شاخص توسعه انسانی بدست آورده است. به عبارت دیگر توسعه انسانی ایران در سال ۲۰۲۲ از ۱۱۵ کشور جهان بیشتر و از ۷۷ کشور کمتر بوده است.
درعین حال ایران در رتبه‌بندی جهانی از نظر توسعه انسانی طی این سال یک پله نزول داشته است. ایران در سال ۲۰۲۱ در جایگاه ۷۷ جهان از نظر توسعه انسانی قرار گرفته بود.
سازمان ملل ایران را در میان کشورهای دارای توسعه انسانی بالا به حساب آورده است. در گزارش این سازمان کشورهای جهان از نظر میزان توسعه انسانی به چهار گروه تقسیم بندی شده‌اند که عبارتند از کشورهای دارای توسعه انسانی بسیار بالا، کشورهای دارای توسعه انسانی بالا،‌ کشورهای دارای توسعه انسانی متوسط و کشورهای دارای توسعه انسانی پایین. ایران با جمع کشورهای دارای توسعه انسانی بسیار بالا فقط ۹ پله فاصله دارد و با پشت سر گذاشتن ۹ کشور می تواند در جمع کشورهای دارای توسعه انسانی بسیار بالا قرار گیرد.
در گزارش جدید سازمان ملل ۶۹ کشور در گروه نخست قرار گرفته‌اند یعنی دارای توسعه انسانی بسیار بالا هستند و ۴۹ کشور در گروه دوم، ۴۱ کشور در گروه سوم و ۳۴ کشور نیز در گروه چهارم قرار داده شده‌اند.
* ایران توسعه‌یافته‌تر از برزیل، لبنان، جمهوری آذربایجان، هند و مصر
برخی کشورها که توسعه انسانی کمتری نسبت به ایران در سال ۲۰۲۲ داشته اند عبارتند از: برزیل، جمهوری آذربایجان، الجزایر، ترکمنستان، اردن، اوکراین، تونس، مصر، ازبکستان، لبنان، مراکش، عراق و هند.
برخی کشورها که رتبه بیشتری از ایران دارند عبارتند از: آلمان، آمریکا، سوئد، انگلیس، ژاپن، فرانسه، روسیه، قطر، ترکیه،عمان، کویت، روسیه و مجارستان.
* رتبه ۱ توسعه انسانی جهان به سوئیس رسید
گزارش توسعه انسانی سازمان‌ملل، کشور سوئیس را به‌عنوان توسعه یافته‌ترین کشور جهان در حوزه انسانی معرفی کرده است. نمره این کشور در شاخص توسعه انسانی ۰٫۹۶۷ اعلام شده است. نروژ و ایسلند به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. رتبه های چهارم تا دهم نیز به کشورهای هنگ کنگ، دانمارک، سوئد، آلمان، ایرلند، سنگاپور، و استرالیا رسیده است.
آمریکا با کسب نمره ۰٫۹۲۷ نمره ای بهتر از ۲۰ در رده بندی جهانی بدست نیاورده است.
سومالی با کسب نمره ۰٫۳۸ در شاخص توسعه انسانی رتبه آخر رده‌بندی جهانی را از این نظر به خود اختصاص داده است.
متوسط نمره جهان در شاخص توسعه انسانی ۰٫۷۳۹اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *