بهبود ناچیز قیمت سنگ آهن

رکود مسکن چین، پر بودن ذخیره انبارها و نبود چشم‌انداز مثبت سبب شد تا قیمت سنگ آهن تغییر چندانی نداشته باشد.

به گزارش فولادبان و به نقل از نشریه جهانی متال اکسپرت(Metal Expert)، سه‌شنبه ۱۲ مارس، قیمت‌های سنگ آهن کمی افزایش یافت اما هنوز هیچ خبر مثبت یا تغییر معنی‌داری در بازار شنیده نشده است. قیمت سنگ آهن آسترالیایی با عیار ۶۲ درصد با افزایش جزیی ۱٫۹ دلار در هر تن به ۱۰۹٫۷۵ دلار در هر تن CFR افزایش یافت ولی وضعیت وخیم بازار سنگ آهن در همان شرایط باقی ماند.
وضعیت بازار در سایه رکود مسکن چین، پر بودن ذخیره انبار و نبود چشم‌انداز مثبت قرار گرفته است. درحالی هفته پیش، چشم فعالان اقتصادی به کنگره خلق چین دوخته شده بود که اعلام ثابت ماندن رشد اقتصادی به اندازه پارسال، موجی از ناامیدی را به دنبال داشت. علاوه بر این، بسیاری از شرکت های ساخت و ساز در چین، از پس بدهی های خود برنمی آیند و درحال مذاکره با بانک‌ها برای تأمین وام و جلوگیری از ورشکستگی هستند. ازآنجاکه مسکن، مصرف‌کننده عمده فولاد است، تا وضعیت مسکن چین از رکود خارج نشود چشم انداز صنعت فولاد در تاریکی خواهد ماند.
با این حال صادرات از دو کشور اصلی تولید کننده سنگ آهن کمی افزایش یافته است. حمل‌ونقل آهن از استرالیا و برزیل در هفته گذشته ۰٫۴ درصد افزایش یافت و به ۲۳٫۹۳ میلیون تن رسید در حالی که حجم ارسالی به چین نسبت به هفته قبل ۲۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۹٫۸۵ میلیون تن رسید.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *