بحران نیروی انسانی معدنی به دلیل بازنشستگی و مهاجرت اساتید

استاد تمام دانشگاه و کارشناس حوزه معدن گفت : در بخش معدن و زمین شناسی به شدت دچار کمبود نیروی انسانی هستیم و به دلیل مساحت زیاد کشور، کار معدنی افزایش یافته و خلا در این موضوع بسیار نمایان شده است.

پیمان افضل استاد تمام دانشگاه و کارشناس حوزه معدن، در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری فولادبان، در رابطه با کمبود نیروی انسانی بخش معدن گفت : موضوعی که وجود دارد از نظر نیروی انسانی در این بخش به مشکل شدیم به طور کلی در مهندسی معدن وزمین شناسی به طور عام ودر بخش اکتشاف بسیار بیشتر با این مشکل رو به رو هستیم. چون اکتشاف و زمین شناسی آغاز زنجیره فولاد هستند و سود بالایی به مانند استخراج برای سرمایه گذاران ندارد به همین جهت دانشجویان کمتری به این بخش مهم جذب می شوند.

وی افزود: درحال حاضر تعداد دانشجویی که وارد این حوزه می شوند بعد از طی تحصیلات بنا به شرایط مختلف مهاجرت می کنند و به شدت دچار کمبود نیروی انسانی در این بخش هستیم چون به دلیل مساحت زیاد کشور کار معدنی افزایش یافته است و خلا در این موضوع بسیار نمایان شده است.

او در ادامه گفت: باید این نکته مهم را در نظر داشته باشیم که بخش عمده ای از بزرگان و اساتید زمین شناسی و معدن در آستانه بازنشستگی قرار دارند یا بازنشسته شده اند ولی توان بدنی لازم را ندارند و عده ی دیگری از این عزیزان به رحمت خدا رفته اند و بخشی نیز از کشور مهاجرت کرده اند و همه این دلایل باعث شده است که نیروهایی که وارد این بخش وارد می شوند نمی توانند آموزش لازم را ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *