بحران در مرز اوکراین و لهستان

کشاورزان لهستانی با توجه به ادعای اشباع بازار لهستان توسط محصولات غذایی اوکراین مرز لهستان با اوکراین را مسدود کردند.

به گزارش فولادبان و به نقل از نشریه جهانی متال اکسپرت (Metal Expert)، درحالی که اوکراین در مرز شرقی اش درگیر جنگ با روسیه است، بخش زیادی از مرز غربی آن توسط کشاورزان لهستانی مسدود شد. این کشاورزان مدت‌ها است که به اشباع بازار لهستان توسط محصولات غذایی اوکراین اعتراض دارند و ادعا می کنند بازار محصولات غذایی لهستان را به خطر انداخته است. کشاورزان خشمگین لهستانی عبور حدود ۳ هزار کامیون اوکراینی را متوقف و با حمله به برخی واگن‌های قطار، غلات شان را بر روی ریل‌ها پخش کردند.
اولگ نیکولنکو(Oleh Nikolenko)، سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین در این باره اظهار داشت: این اعتراضات، تاثیر منفی روی اقتصاد اوکراین و مقاومت آن در برابر تجاوز روسیه دارد.
مدتی است اتحادیه اروپا تعرفه‌ها و سهمیه‌های خود را بر روی محصولات غذایی اوکراین تعلیق کرده است تا بیشترین حجم ممکن کامیون از کشور‌های همسایه مانند مجارستان، لهستان، رومانی و اسلواکی بتواند جابه جا شود. برخی از غلات عبوری اما از بازارهای محلی این کشورها سردرآورده و خشم کشاورزان را به دنبال داشته است.
درپی بالا گرفتن تنش ها در مرز اوکراین و لهستان، حمل و نقل با اختلال مواجه شده است و قرار است حجم عبوری از مرز اوکراین و رومانی چندبرابر شود تا بتواند پاسخگوی حجم صادرات اوکراین به سایر کشورها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *