تراز تجاری یکسان صادرات و واردات میلگرد کلاف ترکیه

ترکیه میزان صادرات و واردات میلگرد کلاف خود را تا پایان سال 2023 برابر کرد.

به گزارش خبرگزاری فولادبان و به نقل از نشریه جهانی متال‌اکسپرت(Metal Expert)، پارسال، ترکیه تمرکز خود را از صادرات میلگرد کلاف به واردات تغییر داد و پس از یک دوره واردات، شروع صادرات میلگرد کلاف، میزان آن را تا پایان سال ۲۰۲۳ با میزان واردات برابر کرد. آسیا، کشورهای CIS و اروپا تامین‌کنندگان اصلی بودند، در حالی که مقصد صادرات به خریداران اروپایی، غرب آسیا و آفریقای شمالی تمرکز داشت.

کارخانه‌های ترکیه در سال ۲۰۲۳ درمجموع ۷۲۲ هزار و ۷۹۴ تن میلگرد کلاف را صادر کردند، که کاهش ۳۷٫۸ درصدی نسبت به سال قبل داشت. تقریباً نصف این حجم به اروپا ارسال شد؛ با اینکه این رقم ۷٫۹ درصد کاهش داشت ولی سهم این منطقه را از ۳۲ درصد سال قبل به ۴۷ درصد افزایش داد. خریداران غرب آسیا و آفریقای شمالی نیز ۲۴۷ هزار و ۹۳۸ تن (۳۴ درصد از جمع کل) را خریداری کردند که با کاهش ۳۲٫۷ درصدی در مقایسه با سال قبل بود. اسرائیل و رومانی دو کشور اصلی واردکننده میلگرد کلاف ترکیه بودند.

حجم واردات نیز نسبت به پارسال تقریبا دو برابر شد و به ۷۱۷ هزار و ۹۷۲ تن رسید. آسیا تأمین‌کننده اصلی محصولات فولاد طویل با ۳۶ درصد و حجم ۲۵۵ هزار و ۴۸۹ تن بود. سهم کشورهای CIS نیز از ۳۸ درصد به ۲۴ درصد کاهش یافت. مالزی و روسیه دو کشور اصلی صادرکننده میلگرد کلاف به ترکیه بودند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *