در گفتگو با فولادبان مطرح شد؛ 

سیاست‌های غلط دولت معدن‌کاران را به بی‌راهه کشاند/ توسعه طولی معدنی‌ها توازن زنجیره را بهم ریخت 

رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: قسمت عمده مشکلاتی که در بخش صنعت و معدن وجود دارد، به دلیل سیاست‌های اشتباه دولت‌های وقت بود که البته دولت سیزدهم نیز از سیاست‌های غلط دست نکشیده است. 

مهرداد اکبریان در گفتگو با فولادبان با اشاره به اینکه معدنی‌ها به دنبال تکمیل زنجیره فولاد هستند، اظهار کرد: این موضوع مربوط به حال حاضر نمی‌شود و مربوط به یک دهه گذشته است که آن موقع اخطارهای لازم به بخش معدن و صنعت را دادیم. حدود ۱۰ تا ۱۵ سال پیش همین مسئله مطرح شد که بهتر است گسترش صنعت یک توسعه عرضی باشد نه یک توسعه طولی و اینکه معدن در همان بخش پایین دست سرمایه گذاری کند.

وی اضافه کرد: این درحالیست که امروزه حتی صنعت فولاد نیز به بخش معدن ورود کرده و برخی کارخانجات فولادی محدوده معدنی و معاونت‌های معدنی دارند. در واقع بسیاری از کارخانجات بزرگ فولادی گروه‌های معدنی و تیم اکتشافی دارند که البته چنین اقدامی کاملاً اشتباه است.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران در مثالی عنوان کرد: البته اگر به جای اینکه امروز ۵۰ میلیون تن ظرفیت تولید داشته باشیم، حدود ۲۰ میلیون تن ظرفیت داشتیم و همین اندازه مصرف می‌کردیم، سرمایه‌گذاری حوزه‌های معدنی و فولاد برای یکدیگر به دلیل افزایش ظرفیت منطقی بود؛ نه در شرایطی که ظرفیت‌های بسیاری در فولاد و بخش معدن داریم.

به گفته اکبریان، قسمت عمده مشکلاتی که در بخش صنعت و معدن وجود دارد، به دلیل سیاست‌های اشتباه دولت‌های وقت بود که البته دولت سیزدهم نیز از سیاست‌های غلط دست نکشیده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در واقع به دلیل بداخلاقی‌های دولت دهم، یازدهم، دوازدهم و سیزدهم چنین اشتباهات و موانع پیش آمد. در نهایت، سرکوب قیمت محصولات معدنی و فولاد در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته، منجر به سرمایه‌گذاری معدن کاران برای توسعه طولی شد که خود را به تولید محصولات فولادی نزدیک کردند و توازن را در زنجیره بهم ریختند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *