افزایش شاخص هزینه ساخت و ساز در ترکیه

شاخص هزینه ساخت و ساز ترکیه در دسامبر 2023 نسبت به سال گذشته 67.31 درصد و هزینه مصالح ساختمانی 54.26 درصد افزایش یافت؛ در حالی که دستمزد نیروی کار 111.83 درصد بیشتر شده است.

به گزارش فولادبان و به نقل از نشریه جهانی متال‌اکسپرت(Metal Expert)، نوسان در اقتصاد ترکیه، هزینه‌های تولید بالا و کاهش ارزش لیر در سال گذشته بر صنعت ساخت و ساز محلی تأثیر گذاشته و ماه دسامبر نیز این قاعده مستثنی نبود. نتایج ضعیف در ماه پایانی سال ۲۰۲۳، چشم‌انداز سال ۲۰۲۴ را نیز به خطر انداخته است. به گزارش موسسه آماری ترکیه، شاخص هزینه ساخت و ساز ترکیه در دسامبر ۲۰۲۳ نسبت به سال گذشته ۶۷٫۳۱ درصد و هزینه مصالح ساختمانی ۵۴٫۲۶ درصد افزایش یافت؛ در حالی که دستمزد نیروی کار ۱۱۱٫۸۳ درصد بیشتر شده است. شاخص هزینه ساخت و ساز درحالی نسبت به داده‌های ماه قبل ۱٫۹۴ درصد افزایش یافته که هزینه مصالح ساختمانی و نیروی کار به ترتیب ۲٫۰۵ و ۱٫۶۷ درصد افزایش یافتند.
کارشناسان بازار با وجود قصد دولت برای بازسازی مناطق زلزله‌زده درباره چشم‌انداز صنعت ساخت و ساز تردید دارند. در ابتدا برنامه ریزی شده بود که ۶۵۰ هزار واحد مسکونی برای قربانیان زلزله ساخته شود که ۲۰۰ هزار واحد آن برای امسال باید به اتمام می رسید ولی تعداد واحدهای آماده از برنامه عقب افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *