یک سوم اقتصاد ایران به معدن وابسته است/نابودی معدن با وضع عوارض صادراتی

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایرانگفت: وضع عوارض غیرکارشناسی صادرات برای مواد و محصولات معدنی به بهانه حمایت از شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده، اما به نابودی معدن و صنایع معدنی کشور منجر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فولادبان، شکوری رئیس انجمن مس ایران و رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با اشاره به وضع عوارض غیرکارشناسی صادرات برای مواد و محصولات معدنی، گفت: به منظور اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب ۱۴۰۱ و توسعه زنجیره ارزش تولید و عبور از خام فروشی، مقرر شد؛ از ابتدای سال ۱۴۰۲ نیم درصد ارزش صادراتی تمامی محصولات و مواد معدنی به عنوان عوارض صادراتی افزوده خواهد شد.

رئیس انجمن مس ایران ادامه داد: به اعتقاد فعالان اقتصادی در متن قانون بودجه، نرخ به صورت نیم درصد تعیین شده و صادرات محصولات اعلام شده در مصوبه هیات وزیران برای برخی محصولات نرخ ۲۰ درصد عوارض و بدون در نظر گرفتن شرایط بازار آنها پیش بینی شده است.

شکوری به ایرادات کلی بر لیست محصولات خام و نیمه خام و میزان عوارض صادراتی از نگاه فعالان اقتصادی نیز اشاره و اظهار کرد: تعیین عوارض بیش از نیم درصد، تعریف غیرمتعارف از ماده خام و نیمه خام، عدم توجه به مجوزهای تولید و نیاز داخلی و عدم رعایت آئین نامه ماده ۳۷ رفع موانع، عطف به ما سبق شدن، نگاه کسب درآمد در تعیین عوارض و عدم تناسب، عدم رعایت مواد ۲ و ۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، عدم رقابت جذب شرکت های دانش بنیان و آسیب به ثبات فضای کسب و کار از جمله این ایرادات است.

وی پیشنهاداتی را در این رابطه مطرح و بیان کرد: پیشنهاد می شود عوارضی برای هیچ از محصولات صادراتی به ویژه معادن و صنایع معدنی وضع نشود، همچنین سایر بخش های زنجیره تولید محترم شمرده شوند و صرفا به دلیل ارزش افزوده بالا یا پایین تر محصولات شان تنبیه نشوند.

رئیس انجمن مس‌ ایران خاطرنشان کرد: همچنین پیشنهاد می شود برای بخش هایی از زنجیره مانند سنگ آهن که احساس نیاز به صادرات آنها وجود ندارد، وزارت صمت مجوز تولید بیشتر از نیاز داخل را ندهد و اگر در زنجیره ای عرضه کالاهای مصرفی نهایی در بازار جهانی دچار مشکل شود، نباید کل زنجیره آن کالا دچار مشکل شود.

رئیس انجمن مس‌ ایران همچنین به وضعیت تولید در کشور اشاره کرد و گفت: باید در زمان رکود به واحدها توجه کنیم که در غیر این صورت دوام نمی‌آورند.

شکوری با اشاره به جلوگیری از ورود ماشین آلات معدنی و بروز مشکلات برای فعالان این بخش گفت: این مسئله هنوز حل نشده و دوستانی که تحت عنوان حمایت از تولید داخل ارز دریافت کرده‌اند، کار را به موقع تحویل نمی‌دهند و هر روز مشکلاتی برای فعالان معدن به وجود می‌آورند.

شکوری با اشاره به دوره‌های رونق و رکود در اقتصاد، گفت: باید در زمان رکود به واحد‌ها توجه کنیم که در غیر این صورت دوام نمی‌آورند.

در این جلسه اعلام شد که یک سوم اقتصاد ایران به صورت مستقیم به معدن وابسته است و ۵۷ میلیارد تن ذخیره شناسایی شده است که استان کرمان رتبه نخست ذخایر معدنی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *