رشد ۲۷درصدی تسهیلات بانکی تا پایان دی/ سهم خانوار به ۲۰.۱ درصد افزایش یافت

بانک مرکزی اعلام کرد: مبلغ تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲ به ۴۳۰۸ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۹۱۲هزار میلیارد تومان ۲۶.۹ درصد افزایش داشته که سهم بخش خانوار با احتساب کارت‌های اعتباری اعطا شده به ۲۰.۱ درصد کل تسهیلات پرداختی افزایش یافته است.

به گزارش فولادبان، بانک مرکزی از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ ۳ هزار و ۵۰۸ هزار میلیارد تومان معادل ۸۱.۴ درصد به صاحبان کسب و کار حقوقی و غیرحقوقی و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱۸.۶ درصد به مصرف‌کنندگان نهایی خانوار تعلق گرفته است.

هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۱۰ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۲ هزار و ۶۵۳ هزار میلیارد تومان معادل ۷۵.۶ درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار می باشد. همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی خانوار مبلغ ۳۲۱ هزار میلیارد تومان معادل ۴۰.۲ درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی خانوار می‌باشد.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲ معادل یک هزار و ۴۲ همت بوده که حاکی از تخصیص ۳۹.۳ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی مبلغ ۲ هزار و ۶۵۳ همت است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، از یک هزار و ۲۷۷ همت تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۱.۶ درصد آن مبلغ یک هزار و ۴۲ همت در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی بانک‌ها به تأمین منابع برای این بخش در سال ۱۴۰۲ است.

تسهیلات خرد کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان

از کل تسهیلات پرداختی در دوره یاد شده، مبلغ یک هزار و ۱۵ همت معادل ۲۳.۶ درصد به صورت تسهیلات خرد اعطا شده است. همچنین مبلغ ۸۳ همت نیز در قالب کارت‌های اعتباری انجام شده است که با احتساب این مبلغ، کل تسهیلات پرداختی خرد کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان به مبلغ یک هزار و ۹۸ همت معادل ۲۵ درصد کل تسهیلات پرداختی را شامل می‌شود.

با توجه به اینکه تسهیلات پرداختی در قالب کارت‌های اعتباری نیز در بخش خانوار پرداخت شده است، سهم بخش خانوار از ۱۸.۶ درصد در جدول ۱، به ۲۰.۱ درصد کل تسهیلات پرداختی افزایش می‌یابد

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *