احداث ۵ شهرک انرژی خورشیدی در حال اجراست

سرپرست معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: ایجاد ۱۷ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در ۶ استان تصویب شده است که ۵ مورد از آن در حال عملیاتی شدن است.

به گزارش فولادبان، روح اله ابراهیمی در خصوص روند پیشرفت ساخت شهرک‌های خورشیدی، اظهار کرد: تاکنون ایجاد ۱۷ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در ۶ استان قزوین، کرمان، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی و فارس توسط معاون اول رئیس جمهور به این سازمان ابلاغ شده است که ۵ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در استان‌های قزوین شهرک صنعتی شال و کرمان شهرک‌های صنعتی بافت، راین، سیرجان و بردسیر در حال عملیاتی شدن می باشد.

سرپرست معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: شهرک صنعتی شال به عنوان اولین شهرک صنعتی به مساحت ۷۸۵ هکتار عملیاتی شده است که کل زمین قابل واگذاری حدود ۴۷۱ هکتار برآورد شده است و پیش بینی می‌شود در صورت بهره برداری کامل حدود ۲۲۰ مگاوات برق به شبکه سراسری برق تزریق گردد.

وی در خصوص همکاری وزارت نیرو در این حوزه، ادامه داد: ساتبا به نمایندگی از وزارت نیرو متولی احداث نیروگاه‌های خورشیدی در کشور می باشد و تاکنون همکاری مناسبی با این سازمان در راستای عملیاتی شدن برنامه‌های احداث نیروگاه های خورشیدی داشته است.

ابراهیمی بیان کرد: این شهرک‌ها در سفرهای استانی ریاست جمهوری مصوب و توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ می گردند، پس از اخذ سند مالکیت از منابع طبیعی عملیات اجرایی شهرک توسط شرکت استانی از طریق واگذاری به پیمانکاران ذیصلاح صورت می‌پذیرد و پس از آن واگذاری زمین به سرمایه گذاران متقاضی احداث نیروگاه خورشیدی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: با توجه به سندهای مالکیت اخذ شده تاکنون، احداث شهرک‌های صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی در ۲۱۷۸ هکتار اراضی صنعتی پیش بینی شده است که در صورت استقرار سرمایه گذاران نیروگاه‌های خورشیدی در اراضی فوق به میزان حدود ۱۰۰۰ مگاوات برق تولید خواهد شد.

سرپرست معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در خصوص صادرات برق این نیروگاه‌ها نیز گفت: شبکه برق ایران از طریق خطوط انتقال و پست‌های برق به هم متصل هستند و در صورت تولید برق به میزان بیش از مصرف برق در کشور و در صورت اخذ موافقت با کشورهای همسایه امکان صاردات برق وجود دارد که بدین منظور باید وزارت نیرو مجوزهای لازم را صادر نماید.

ابراهیمی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی استان ها از طریق پیمانکاران ذیصلاح آماده سازی اولیه و تامین زیرساخت‌های لازم شهرک صنعتی جهت استقرار نیروگاه های خورشیدی را عملیاتی می‌نماید و پس از آن با واگذاری حق انتفاع زمین به سرمایه گذاران احداث نیروگاه های خورشیدی اجرایی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *