براساس تحلیل هفتگی بازار آهن؛

افت قیمت‌ها در بازار فولاد با کاهش نرخ دلار

در هفته جاری بازار داخلی فولاد که تحت فشار روانی و هیجانی دلار اخیراً رشد فزاینده‌ای را تجربه کرد، در روند اصلاح و عقب نشینی قرار گرفت. در مجموع بازار فولاد از ابتدای سال تاکنون در یک ثبات نسبی به‌‌‌سر می‌‌‌برد و از دید کارشناسان این بازار، زمینه برنامه‌‌‌ریزی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده بود؛ البته در روزهای ابتدای بهمن‌ماه شاهد تحرکات و هیجاناتی در این بازار بودیم که به‌‌‌دنبال خود افزایش قیمت‌ها را در بازار فولاد رقم زد.

به گزارش خبرنگار فولادبان، معاملات بورس کالا نشان می‌دهد از ۲ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۵۰۶ تن محصول فولادی عرضه‌شده در بورس، یک میلیون و ۸۷ هزار و ۷۵۶ تن یعنی حدود ۴۵ درصد به فروش رفتند. این درحالیست که میزان تقاضا برای هفته جاری یک میلیون و ۴۲۵ هزار و ۲۱۲ تن به ثبت رسیده است.

در هفته جاری محصول آهن اسفنجی در مجموع ۹۵ هزار تن عرضه شد که نسبت به هفته گذشته حدود ۲۷ هزار تن کمتر است. همچنین با وجود تقاضای ۱۳۵ هزار و ۷۵۰ تنی، ۸۵ هزار تن آن را به فروش رساند. قیمت میانگین معاملات این محصول ۱۴ هزار و ۵۴۱ تومان بود که رقابت ۱۴ درصدی را در هفته جاری به ثبت رساند.

شمش فولادی نیز با ۲۰۳ هزار و ۹۴۳ تن عرضه و تقاضای بیش از ۱۹۶ هزار تن، در نهایت توانست ۱۰۵ هزار و ۴۰۳ تن را به فروش برساند. این محصول با قیمت میانگین ۲۰ هزار و ۱۳۷ تومان نسبت به متوسط میانگین موضوع عرضه هفته گذشته حدود ۳۰۰ تومان افزایش قیمت را نشان می‌دهد. در واقع می‌توان گفت قیمت میانگین این محصول در دو هفته اخیر، بیش از ۲ هزار تومان رشد داشته است.

محصول میلگرد در هفته ششم زمستان بیش از ۳۰۴ هزار و ۹۰۸ تن عرضه داشت که نسبت به هفته گذشته حدود ۱۷ هزار تن بیشتر بود. همچنین این محصول تنها ۵۱ هزار و ۵۲۳ تن تقاضا را به ثبت رساند که در نهایت ۳۷ هزار و ۴۱۵ تن آن را با ۲۴ هزار تومان به فروش رساند.

از طرفی، معاملات انواع ورق در بورس کالا ۴۰۹ هزار و ۶۴۰ تن عرضه داشت که با وجود افزایش عرضه، انواع ورق در بورس توانست ۳۷۰ هزار و ۳۰ تن فروش را به ثبت برساند و در واقع حدود ۹۰ درصد آن معامله شد.

همچنین، برای گندله عرضه کمتری نسبت به هفته گذشته یعنی ۷۳۰ هزار تن به ثبت رسید که نسبت به هفته گذشته ۹۹ هزار تن کمتر بود. بر همین اساس، این محصول با تقاضای ۲۸۳ هزار تنی، حدود ۱۹۰ هزار تن را به قیمت میانگین ۴ هزار و ۷۷۳ تومان در هر کیلوگرم به فروش رساند.

وضعیت کنسانتره نیز به همین منوال بود و برای ۴۹۶ هزار و ۸۰۰ تن، ۲۲۰ هزار تن تقاضا را به ثبت رساند که به همان میزان کنسانتره به فروش رفت. ناگفته نماند این محصول نسبت به هفته گذشته حدود ۱۰۹ هزار تن حجم کمتری در عرضه تجربه کرده است.

سنگ آهن دانه‌بندی نیز در مجموع ۵۰ هزار تن عرضه شد که تقاضای ۷۵ هزار تنی برای آن به وجود آمد و در نهایت، ۵۰ هزار تن فروش را به ثبت رساند.

ناودانی در معاملات هفته جاری بورس کالا یک هزار و ۳۲۲ تن عرضه داشت که نسبت به هفته گذشته حدود ۲ برابر در عرضه کاهش پیدا کرده است. همچنین این محصول تقاضای یک هزار و ۹۷۹ تنی را ثبت و بیش از ۷۵ درصد میزان عرضه شده را به فروش رساند.

همچنین تختال C در هفته جاری عرضه کمتری در محدوده ۸۱ هزار تنی با اختلاف ۶ تن نسبت به هفته گذشته ثبت کرد که در نهایت با ۲۸ هزار تن تقاضا، تنها ۸ هزار تن با قیمت پایه و میانگین ۲۲ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رفت.

افت قیمت‌ها در بازار فولاد با کاهش نرخ دلار اتحادیه صنفی آهن و فولاد ایران احتمال افزایش قیمت میلگرد

بر همین اساس، هفته جاری برخلاف هفته گذشته روند کاهشی در قیمت میلگرد مشاهده شد؛ در واقع قیمت این محصول در تمام طول هفته به صورت میانگین افت ۱۰۰ تا ۹۰۰ تومانی را در هر کیلوگرم به ثبت رساند که میزان کاهش آن روز دوشنبه به بالاترین حد خود رسید. از طرفی، در برخی از مبادی فروش کف قیمت‌های پیشنهادی بازار میلگرد تا ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش پیدا کرده و در بازار این محصول، با وجود کمبود شدید تقاضا، فشار عرضه وجود دارد.

همچنین نرخ تیرآهن در سومین هفته بهمن‌ماه روند کاهشی را تجربه کرد؛ به گونه‌ای که قیمت این محصول روز سه‌شنبه حدود ۲۰۰ تا یک هزار و ۱۰۰ تومان کاهش قیمت را در هر کیلوگرم به ثبت رساند.

از طرفی، قیمت محصولات نبشی و ناودانی از ابتدای هفته در کلیه مبادی فروش برخلاف سایر محصولات در روند ثابتی قرار گرفتند.

بازار پروفیل نیز هفته جاری را با روند ثابتی آغاز کرد و مانند سایر محصولات فولادی در بازار، به تدریج وارد روند نزولی قیمت شد؛ به گونه‌ای که روز یکشنبه به افت ۶۰۰ تومانی در هر کیلوگرم رسید.

در هفته جاری بازار داخلی فولاد که تحت فشار روانی و هیجانی دلار اخیراً رشد فزاینده‌ای را تجربه کرد، در روند اصلاح و عقب نشینی قرار گرفت. در مجموع بازار فولاد از ابتدای سال تاکنون در یک ثبات نسبی به‌‌‌سر می‌‌‌برد و از دید کارشناسان این بازار، زمینه برنامه‌‌‌ریزی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده بود؛ البته در روزهای ابتدای بهمن‌ماه شاهد تحرکات و هیجاناتی در این بازار بودیم که به‌‌‌دنبال خود افزایش قیمت‌ها را در بازار فولاد رقم زد.

بر همین اساس، می‌توان گفت با توجه به اینکه انتخابات اسفندماه را نیز پیش‌رو داریم، نوسان قیمت دلار در دو هفته آتی بسیار بعید به نظر می‌رسد و به همین دلیل، برآورد می‌شود قیمت میانگین محصولاتی مانند شمش در دو هفته پیش رو کاهشی باشد. همچنین طبق شنیده‌ها، مشکل گاز به ویژه در کارخانجات آهن اسفنجی نیز از اسفندماه با گرم‌ترشدن هوا به مرور حل شده و حجم عرضه‌ها نیز افزایش یابد.

بازار ارز در تمام طول هفته در کانال ۵۵ تا ۵۶ هزار تومانی در حال حرکت بود که نهایتاً در روز چهار‌شنبه ۱۸ بهمن ماه در محدوده ۵۵ هزار و ۷۰۰ تومانی تثبیت شد.

افت قیمت‌ها در بازار فولاد با کاهش نرخ دلار اتحادیه صنفی آهن و فولاد ایران احتمال افزایش قیمت میلگرد

ناگفته نماند افزایش قیمت ارز در کشور بستگی به فضای منطقه، بحران‌‌‌ها و جنگ‌‌‌های آن دارد و ممکن است این بحران‌‌‌ها ادامه‌‌‌دار باشد. البته باید به این موضوع توجه کرد که تهدیدها و تحریم‌‌‌‌‌‌ها همواره در کشور ما وجود داشته و دارد، در این میان این مدیریت دولت است که باید به‌‌‌درستی انجام شود که کماکان شاهد مدیریت ضعیف دولت در این زمینه هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *