کاهش ارزش ریال و اصلاح قیمت صادراتی مقاطع طویل فولادی ایران

بی ثباتی بازار ارز و کاهش ارزش ریال سبب شد قیمت میلگرد افزایش پیدا کند

به گزارش فولادبان و به نقل از نشریه جهانی متال اکسپرت(Metal Expert)، قیمت میلگرد و میلگرد کلاف ایران پس از یک دوره ثبات در بازارهای صادراتی سرانجام افزایش یافت. بی ثباتی بازار در سایه نوسانات ارز قرار دارد و تقاضا نیز همچنان کمرنگ است. آخرین پیشنهادات میلگرد در پایان هفته ۴۵۰ تا ۴۷۰ دلار در هر تن EXW بود، در حالی که در نسبت به روزهای ابتدایی هفته با قیمت ۴۵۰-۴۶۵ دلار در هر تن EXW با اندکی افزایش همراه بود. روند صعودی در بازار صادراتی ریشه در افزایش شدید آن در بازار داخلی و کاهش ارزش ریال دارد.
یک منبع از مجتمع فولاد روهینا جنوب در استان خوزستان اظهار داشت: «هفته پیش میلگرد را به قیمت ۴۹۵ در هر تن EXW به عراق فروختیم و دیروز قیمت را به ۵۱۵ دلار در هر تن EXW رساندیم.» البته همه کارخانه ها قیمت میلگرد صادراتی خود را افزایش نداده اند. با توجه به کاهش ارزش ریال، صادرات حتی با همان قیمت های هفته گذشته جذاب تر از فروش داخلی است. علاوه بر این، تقاضا در عراق به اندازه کافی بالا نیست. قراردادهای حال حاضر با تحویل در ماه مارس بسته می شوند و باتوجه تعطیلات پیش رو در ماه مارس، تقاضا نیز کم است ولی پیش بینی می شود تقاضا افزایش پیدا کند. به غیر از تجارت زمینی، حدود ۱۰ هزار تن میلگرد برای حمل و نقل دریایی در ابتدای هفته با قیمت ۴۶۵ تا ۴۷۰ دلار در هر تن فوب و به مقصد آسیا به فروش رسید.
در بخش میلگرد کلاف، در حالی تولیدکننده‌ای واقع در استان یزد ۵۲۰ دلار در هر تن EXW عرضه کرد که قیمت سایر تولیدکنندگان حول و حوش ۵۰۵-۵۱۰ دلار در تن بود.  هفته گذشته، قراردادی برای ۴۰۰ تن میلگرد کلاف با خریدار آسیایی منعقد شد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *