براساس تحلیل هفتگی بازار آهن؛

احتمال افزایش قیمت‌های بازار آهن با رشد نرخ دلار

تقاضای ضعیف و روند نزولی بازار ارز از روز شنبه تا دوشنبه منجر به کاهش قیمت برخی محصولات در بازار آهن و فولاد شد و پس از آن، نرخ دلار در روند صعودی قرار گرفت که به احتمال زیاد این روند، هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت که از تأثیر آن بر بازار داخلی آهن و فولاد و سایر بازارهای موازی نباید غافل ماند.

به گزارش خبرنگار فولادبان، معاملات بورس کالا نشان می‌دهد از ۲ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۲۲۷ تن محصول فولادی عرضه‌شده در بورس، یک میلیون و ۳۲۲ هزار و ۸۴۵ تن یعنی حدود ۵۴ درصد به فروش رفتند. این درحالیست که میزان تقاضا برای هفته جاری یک میلیون و ۵۶۴ هزار و ۹۱۶ تن به ثبت رسیده است.

در هفته جاری محصول آهن اسفنجی در مجموع ۱۲۱ هزار تن عرضه شد که با وجود تقاضای ۱۱۷ هزار و ۱۵۰ تنی، تنها ۷۶ هزار تن را به فروش رساند و به نظر می‌رسد علت کاهش خرید آن توسط مصرف کنندگان، لفزلیش قیمت این کالا نسبت به هفته‌های گذشته است. البته این افزایش قیمت نیز به دنبال نزدیک شدن به زمستان و آغاز محدودیت‌های انرژی صورت گرفته است.

شمش فولادی نیز نسبت به هفته گذشته حدود ۸ درصد نسبت به عرضه قبلی در تاریخ ۱۱ دی ماه افزایش قیمت داشت. میانگین قیمت این محصول ۱۸ هزار و ۷۷۷ تومان شد که نسبت به هفته پیش تغییری نکرد.

محصول میلگرد در هفته سوم زمستان بیش از ۹۳ هزار تن عرضه داشت که نسبت به هفته گذشته بسیار کمتر بود. همچنین این محصول با وجود رکود معاملات در بازار، ۸۴ هزار و ۷۶۹ تن تقاضا را به ثبت رساند که در نهایت ۵۶ هزار و ۱۶۱ تن آن را به فروش رساند.

از طرفی، معاملات انواع ورق در بورس کالا ۴۲۹ هزار و ۸۸۴ تن عرضه داشت که حدود ۳۷۰ هزار تن از عرضه‌های هفته گذشته کمتر بود. البته با وجود کاهش عرضه، انواع ورق در بورس توانست ۳۸۷ هزار و ۳۴ تن فروش را به ثبت برساند و در واقع حدود ۹۰ درصد آن معامله شد.

همچنین، برای گندله عرضه کمتری نسبت به هفته گذشته یعنی ۷۰۸ هزار تن به ثبت رسید که با ۳۸۱ هزار تن تقاضا، به همین میزان محصولات خود را به فروش رساند و حدود ۳۲۷ هزار تن یعنی ۵۳ درصد آن روی دست تولیدکنندگان ماند.

وضعیت کنسانتره نیز به همین منوال بود و برای ۳۷۵ هزار تن، ۲۰۰ هزار تن تقاضا را به ثبت رساند که به نظر می‌رسد نسبت به هفته گذشته حجم بیشتری را در عرضه و تقاضا تجربه کرده است.

انواع سنگ آهن کلوخه، کنسانتره و دانه‌بندی نیز در مجموع ۴۵۰ هزار تن عرضه شد که ۵۰ هزار تن تقاضا داشت و در نهایت، تمام آن معامله شد. ناگفته نماند میزان حجم عرضه نسبت به هفته گذشته ۲ میلیون و ۵۰ هزار تن کاهش داشت که رقم قابل ملاحظه‌ای در بازار است.

ناودانی در معاملات هفته جاری بورس کالا ۲ هزار و ۹۹۵ تن عرضه داشت که با تقاضای ۲ هزار و ۵۰۰ تنی توانست بیش از ۸۰ درصد آن را یعنی ۲ هزار و ۲۷۵ تن را به فروش برساند. در مقابل، نبشی توانست حدود ۶۰ درصد حجم عرضه شده را یعنی یک هزار و ۸۹۶ تن معامله کند که نسبت به هفته گذشته در حجم عرضه و تقاضا بسیار کاهش پیدا کرده است.

همچنین تختال C در هفته جاری تقاضای کمتری در محدوده ۷۲ هزار تنی ثبت کرد که در نهایت با ۱۴۴ هزار تن تقاضا، تمام ۷۲ هزار تن به فروش رفت.

احتمال افزایش قیمت‌های بازار آهن با رشد نرخ دلار اتحادیه صنفی آهن و فولاد ایران احتمال افزایش قیمت آهن, احتمال افزایش قیمت میلگرد, افزایش قیمت دلار، تحلیل قیمت دلار، تغییرات نرخ دلار، قیمت دلار, قیمت دلار صرافی ملی, نرخ دلار در بازار آزاد, نرخ دلار در بازار دولتی

از طرفی، می‌توان گفت در تمام زیرمجموعه‌های بازار آهن و فولاد به دلیل فاکتورهای موجود در عرضه و تقاضای دلار، بحران گاز و نزدیک بودن انتخابات ثبات نسبی و رکود همچنان حاکم است.

همچنین با توجه به موضوعاتی مانند کاهش ۲۰ یوانی شمش داخلی، افت قیمت سنگ آهن و کک، افزایش حاشیه سود فولادسازان، کاهش تولید و اعلام برنامه چند شرکت جهانی برای شروع تعمیرات قبل از سال نوی چینی، به نظر می‌رسد اصلاح قیمت در بازارهای جهانی موقتی باشد.

بر همین اساس، هفته جاری روند نزولی در قیمت میلگرد مشاهده شد؛ در واقع قیمت این محصول در تمام طول هفته به صورت میانگین افت ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومانی را در هر کیلوگرم به ثبت رساند و تنها روز شنبه یک مدار صعودی داشت که به دلیل معاملات کامل آهن اسفنجی در بورس و افزایش نرخ دلار بود. ناگفته نماند با وجود کاهش قیمت این محصول، تقاضا همانند هفته‌های گذشته ضعیف بود. همچنین بازگشت برخی از کانال‌های قیمت میلگرد به کمتر از ۲۲ هزار تومان نشان از تعمیق رکود بازار فولاد و مسکن است.

همچنین نرخ تیرآهن در سومین هفته زمستان روند کاهشی را تجربه کرد؛ به گونه‌ای که حتی روز دوشنبه تا ۷۰۰ تومان افت را در هر کیلوگرم به ثبت رساند.

از طرفی، قیمت محصولات نبشی و ناودانی از ابتدای هفته در کلیه مبادی فروش در یک مدار ثابت قرار داشتند.

بازار پروفیل نیز در هفته جاری در روند متعادل و ثابتی قرار گرفت و تنها روز یکشنبه حدود ۲۰۰ تومان در هر کیلوگرم کاهش یافت.

در حال حاضر به دلیل کمبود عرضه آهن اسفنجی، هر هفته عرضه کننده‌ها با قیمت سقف مصوبه جدید عرضه می‌کنند. در این راستا، با سپری شدن فصل سرما و افزایش حجم عرضه‌ها احتمالاً شاهد این خواهیم بود که برخی عرضه کننده‌ها به علت عدم عرضه یا حتی معامله در قیمت پایه، برای هفته بعد با قیمت کف یا قیمت‌های پایین‌تر از سقف مجبور به عرضه خواهند شد.

همچنین بازار ارز در تمام طول هفته در مدار نوسانی در حال حرکت بود که نهایتاً در روز چهار‌شنبه ۲۰ دی ماه به محدوده ۵۲ هزار تومانی نزدیک شد که بیشترین نرخ هفته جاری را تجربه کرد.

احتمال افزایش قیمت‌های بازار آهن با رشد نرخ دلار اتحادیه صنفی آهن و فولاد ایران احتمال افزایش قیمت آهن, احتمال افزایش قیمت میلگرد, افزایش قیمت دلار، تحلیل قیمت دلار، تغییرات نرخ دلار، قیمت دلار, قیمت دلار صرافی ملی, نرخ دلار در بازار آزاد, نرخ دلار در بازار دولتی

در هفته‌ای که گذشت، به نظر می‌رسد از روز شنبه تا دو‌شنبه تقاضای ضعیف و روند نزولی بازار ارز منجر به کاهش قیمت برخی محصولات در بازار آهن و فولاد شد و پس از آن، نرخ دلار در روند صعودی قرار گرفت که به احتمال زیاد این روند، هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت که از تأثیر آن بر بازار داخلی آهن و فولاد و سایر بازارهای موازی نباید غافل ماند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *