براساس تحلیل هفتگی بازار آهن؛

تداوم رکود بازار آهن و فولاد با وجود تشدید نوسان قیمت‌ها

به نظر می‌رسد فولاد گیلان که نقش موثری در تنظیم بازار ورق دارد، برای تعمیرات متوقف شده و بار فولادسازان نیز از بازار فولاد اهواز هنوز به دست مصرف کننده نرسیده که بر همین اساس، می‌توان گفت یکی از عوامل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن، مشکلات به وجود آمده در فولاد گیلان و اهواز است.

به گزارش خبرنگار فولادبان، معاملات بورس کالا نشان می‌دهد از ۲ میلیون و ۴۶۶ هزار و ۳۵۰ تن محصول فولادی عرضه‌شده در بورس، ۹۱۱ هزار و ۱۱۹ تن یعنی حدود ۳۷ درصد به فروش رفتند. این درحالیست که میزان تقاضا برای هفته جاری یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۹۷ تن به ثبت رسیده است.

محصول آهن اسفنجی روز شنبه ۷۰ هزار تن عرضه شد که نسبت به هفته گذشته ۲۳ درصد کمتر بود؛ اما به صورت کامل معامله شد، چه بسا که میزان تقاضا بسیار بالاتر از عرضه و فروش بود. البته چنین روندی دور از انتظار نیست و به نظر می‌رسد کاهش عرضه به دلیل محدودیت‌های انرژی به تدریج تشدید شود. در واقع چنین روندی نشان از افزایش قیمت محصولات فولادی در روزهای آینده دارد. ناگفته نماند قیمت پایانی این محصول ۲ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است.

شمش فولادی نیز نسبت به هفته گذشته عرضه بیشتری داشت؛ اما تقاضا در محدوده ۱۷۰ هزار تنی بود که در نهایت تنها حدود ۱۰۲ هزار تن آن معامله شد. در واقع با وجود افزایش ۳۵ درصدی عرضه شمش نسبت به هفته گذشته، حجم کلی معاملات تنها یک درصد افزایش یافت.

همچنین وضعیت معاملات تیرآهن در بورس کالا به نظر مبهم بود؛ چرا که با وجود ۵۸ هزار تن تقاضا در هفته جاری، تنها حدود ۱۷ هزار تن به فروش رفت.

محصول میلگرد در هفته اول زمستان بیش از ۳۰۲ هزار تن عرضه داشت که با کمبود تقاضا روبرو و ۵۳ هزار تن آن معامله شد. در واقع بیش از ۲۴۰ هزار تن از این محصول روی دست تولیدکنندگان ماند و به فروش نرفت که البته در این شرایط رکودی، چنین روندی دور از انتظار نیست.

از طرفی، معاملات انواع ورق در بورس کالا تاحدی خوب پیش رفت؛ این محصول بیش از ۹۵ هزار تن عرضه داشت که با وجود تقاضای ۸۵ هزار تنی، حدود ۷۰ هزار تن آن معامله شد.

از طرفی، طبق معمول برای گندله عرضه زیادی حدود ۶۹۰ هزار تن را به ثبت رساند که با وجود ۴۱۰ هزار تن تقاضا، در کل توانست ۳۸۰ هزار تن را به فروش برساند. البته با وجود کاهش تقاضا، قیمت میانگین موزون این محصول تقریبا یک درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته پیدا کرده است.

وضعیت کنسانتره نیز به همین منوال بود و تنها از ۳۵۶ هزار و ۳۰۰ تن آن، ۱۵۰ هزار تن به فروش رسید.

محصول سنگ آهن نیز در مجموع ۵۰ هزار تن عرضه شد که تقاضا به همین مقدار بود و در نهایت، تمام آن معامله شد.

ناودانی در معاملات هفته جاری بورس کالا با کمبود تقاضا مواجه شد و حدود نیمی از آن به فروش نرفت. ادر مقابل، بیش از ۹۸ درصد محصول نبشی در بورس معامله شد.

همچنین تختال C در هفته جاری تقاضای بالایی در محدوده ۱۰۲ هزار تنی ثبت کرد؛ اما تنها ۳۰ هزار تن عرضه شده بود که تمام آن به صورت کامل به فروش رفت.

تداوم رکود بازار آهن و فولاد با وجود تشدید نوسان قیمت‌ها اتحادیه صنفی آهن و فولاد ایران احتمال افزایش قیمت آهن, احتمال افزایش قیمت میلگرد

در بازار آهن و فولاد این هفته، پررنگ شدن مشکلاتی اعم از عوارض صادراتی و رکود حاکم بر بازار صادراتی محصول نهایی باعث نوسان قیمت محصولات شد. نرخ ورق سیاه فولاد مبارکه نیز در روند متلاطمی بود و روز یکشنبه تا ۲ هزار تومان در هر کیلوگرم رشد قیمتی داشت. در واقع این محصول تا قبل از جریانات پیش آمده، با ارزش افزوده کیلویی ۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان معامله می‌شد که در حال حاضر، به حدود ۴۱ هزار تومان رسیده است.

به نظر می‌رسد فولاد گیلان که نقش موثری در تنظیم بازار ورق دارد، برای تعمیرات متوقف شده و بار فولادسازان نیز از بازار فولاد اهواز هنوز به دست مصرف کننده نرسیده که بر همین اساس، می‌توان گفت یکی از عوامل افزایش قیمت‌ها در بازار آهن، مشکلات به وجود آمده در فولاد گیلان و اهواز است.

بر همین اساس، هفته جاری روند ثابتی در قیمت میلگرد مشاهده شد؛ در واقع قیمت این محصول در تمام طول هفته در محدوده ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومانی در حال درجازدن بود.

همچنین نرخ تیرآهن در اولین هفته زمستان روند افزایشی را تجربه کرد؛ به گونه‌ای که حتی روز یکشنبه تا ۶۰۰ تومان افزایش را در هر کیلوگرم به ثبت رساند.

از طرفی، قیمت محصولات نبشی و ناودانی از ابتدای هفته در کلیه مبادی فروش در یک مدار ثابت قرار داشتند که تنها روز سه‌شنبه ۱۰۰ تومان افزایش پیدا کرد.

بازار پروفیل نیز در هفته جاری با افزایش نرخی که بعد از معاملات ورق کلاف گرم مبارکه در بورس کالا رخ داد؛ در هر کیلوگرم با قیمت ۳۹ هزار تومان معامله شد.

بر اساس شنیده‌ها، زمانی که شرکت بزرگی مانند فولاد مبارکه مهندسی عرضه کند، هر بار شاهد کمبود مصنوعی یکی از محصولات در بازار آهن خواهیم بود؛ به گونه‌ای که قیمت ورق ۳ میلی‌متری فولاد حدود ۵ هزار تومان بیشتر از ورق ۲ میلی‌متری شده، در حالی که تا چند هفته پیش، ورق ۲ میلی‌متری در بازار گران‌ترین ورق بود.

از سوی دیگر، با توجه به رکود بسبار شدید حاکم بر بازار ساخت و ساز، مسئله رسوب کالا برای تولیدکنندگان انتهای زنجیره حائز اهمیت است؛ موضوعی که شاید برای زنجیره های بالادست چندان قابل توجه نباشد.

همچنین بازار ارز در تمام طول هفته در مدار نوسانی در حال حرکت بود که نهایتاً در روز چهارشنبه ۶ دی ماه مجدداً در محدوده ۵۰ هزار و ۱۰۰ تومانی تثبیت شد.

تداوم رکود بازار آهن و فولاد با وجود تشدید نوسان قیمت‌ها اتحادیه صنفی آهن و فولاد ایران احتمال افزایش قیمت آهن, احتمال افزایش قیمت میلگرد

در هفته‌ای که گذشت، به نظر می‌رسد تا روز دوشنبه تقاضای ضعیف و روند نزولی بازار ارز منجر به کاهش قیمت برخی محصولات در بازار آهن و فولاد شد که البته بازار میلگرد تمایلی به کاهش نداشت و در اکثر اوقات در مدار نوسانی بود. ناگفته نماند تعطیلات کریسمس نزدیک است و بازارهای جهانی حداقل ۱۰ روز نیمه تعطیل و از شفافیت خارج خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *