تحلیل روزانه بازار آهن شنبه ۲ دی ماه؛کاهش تولید فولاد جهانی/ جزییات تغییرات قیمت مقاطع

به گزارش خبرنگار فولادبان، دلار امروز با نرخ ۵۰ هزار و ۱۰۰ تومان در بازار معامله شد که نسبت به روز معاملاتی گذشته افزایش حدود ۱۵۰ تومانی را نشان می‌دهد. هفته گذشته دلار به کمتر از ۵۰ هزار تومان رسید و با همین نرخ به کار خود پایان داد اما امروز در اولین روز معاملاتی هفته افزایش اندکی را تجربه کرد.
امروز در بازار جهانی شمش دریای سیاه با نرخ ۵۰۰ دلار در هر تن معامله شد که کاهش اندکی را نسبت به دیروز نشان می‌دهد. شمش داخلی چین نیز همچنان روند صعود و رونق را طی می‌کند. شمش آسیای جنوب شرقی هم ۵۳۴ دلار در هر تن بدون تغییر به فروش می‌رسد. میلگرد صادراتی ترکیه هم تغییری نداشت و ۶۰۰ دلار در هر تن قیمت خورد. ورق گرم و سرد CIS هم با نرخ های ۵۷۵ و ۷۰۵ دلار قیمت خوردند. ورق سرد تا بیش از ۷۲۰ دلار هم فراتر رفته بود اما اکنون به قیمت‌های قبل از گرانی بازگشته است.
تولید فولاد خام جهان در ماه نوامبر به پایین ترین میزان ۹ ماهه گذشته نزول داشته است. تولید فولاد خام توسط ۶۴ کشور شاخص در ماه نوامبر با کاهش ۳٫۲ درصدی ماهانه به ۱۴۵٫۵ میلیون تن افت داشته است. این رقم تولید فولاد ماهانه جهان در قیاس با سال گذشته رشد ۳٫۳ درصدی داشته است.
بازار مقاطع فولادی را با نگاهی جزئی‌تر بررسی کردیم. در هفته‌ای که گذشت در بازار واردات قراضه ترکیه قیمت در ۴۲۵ دلار هر تن سی اف آر ثابت ماند. بازار در سکوت آخر سال به سر می‌برد. قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن از ۳۶۴ دلار به ۳۵۸ دلار هر تن فوب کاهش یافت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز هفته گذشته میلادی با یک دلار رشد به ۳۹۶ دلار هر تن سی اف آر رسید.
هفته گذشته بیلت صادراتی فوب دریای سیاه با حدود ۸ دلار کاهش به ۵۰۵ دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی چین قیمت بیلت از ۵۱۱ دلار هفته قبل به ۵۱۶ دلار هر تن درب کارخانه بهبود داشت.
بیلت وارداتی به چین نیز از ۴۵۷ دلار به ۴۶۱ دلار هر تن سی اف آر افزایش داشت. در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت در ۵۳۴ دلار هر تن سی اف آر باقی ماند. در ترکیه نیز بیلت وارداتی با ۸ دلار افت به ۵۳۰ دلار هر تن سی اف آر رسید.
قیمت میلگرد صادراتی چین هفته گذشته با ۳ دلار افت به ۵۵۸ دلار هر تن فوب رسید. در بورس شانگ‌های قیمت قرارداد میلگرد ۱۰ دلار بالا رفت و ۵۶۱ دلار هر تن ثبت شد. قیمت میلگرد صادراتی ترکیه با ۵ دلار افت ۶۰۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.
در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی یک دلار ارزان‌تر شده ۵۶۴ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در بازار داخلی امریکا میلگرد از ۵۳۲ دلار به ۵۸۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید و در بازار داخلی اروپا نیز قیمت میلگرد در ۶۲۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت.
هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی فوب دریای سیاه ۵۷۵ دلار هر تن فوب شنیده شد که افت ۲۰ دلاری داشت. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین ۵۷۲ دلار هر تن فوب شنیده شد که نسبت به هفته قبل ۲ دلار بهبود داشت.
در جنوب شرق آسیا آخرین قیمت ورق گرم از ۵۶۷ تا ۵۸۲ دلار به ۵۷۲ تا ۵۸۹ دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۵ یورو رشد داشت و ۶۹۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی امریکا هم ورق گرم در ۱۱۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه بدون تغییر ماند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پر طرفدارترین مطالب