در گفتگو با فولادبان ابراز شد؛

ثبات نرخ ارز عامل پایداری قیمت آهن و میلگرد/ بورس کالا در کاهش قیمت محصولات ساختمانی تاثیری ندارد

کارشناس فعال مسکن با تاکید بر اینکه، بورس کالا در قیمت آهن و دیگر محصولات ساختمانی تاثیر کاهشی ندارد، مطرح کرد: قیمت آهن و دیگ اقلام با نرخ ارز رابطه مستقیمی دارد. لذا اگر قیمت ارز کاهش یابد، قیمت آهن نیز کاهشی و اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند، قیمت آهن نیز افزایشی می شود.

اکبر میرشفیعی در گفتگو با فولادبان، در پاسخ به این سوال که آیا عرضه مصالح ساختمانی مانند میلگرد، آهن و.. در بورس کالا مهندسی است، خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون عرضه چنین محصولاتی در بورس کالا موفق و درخشان نبوده است. به عبارتی می توان گفت اینکه سیمان در بورس کالا عرضه شده، چه تاثیری بر قیمت بتن و سیمان گذاشته است؟ آیا کاهش یافت؟ خیر بلکه بیشتر نیز شد. پس می توان نتیجه گرفت که عرضه محصولات در بورس کالا نه تنها قیمت محصولات را کاهش نداده بلکه باعث افزایش بیشتر نیز شده است.

این کارشناس فعال مسکن در ادامه افزود: درحال حاضر، اگر قیمت میلگرد بالا نرفته، دلیل آن افزایش تولید نبوده بلکه ثبات قیمت ارز، عامل اصلی پایداری نرخ این محصول در بازار است.

به گفته میرشفیعی، امروزه بنا به افزایش قیمت تمام شده ساختمان، تقاضا برای مسکن وجود ندارد و تولید مسکن با کاهش روبرو است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *