تحلیل روزانه بازار آهن یکشنبه ۲۱ آبان؛ از افزایش فروش فولاد اوکراین تا نقش قزاقستان در پازل جهانی

تازه ترین خبرها از بازار فولاد از ثبات اکثر قیمت‌ها حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار فولادبان، امروز دلار در بازار غیر رسمی با نرخ ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان در بازار معامله شد که نسبت به روز گذشته تغییری نداشت. ظاهرا بانک مرکزی دیگر به دنبال کاهش نرخ به زیر ۵۰ هزار تومان نیست و بازار این نرخ را پذیرفته است.

در بازار داخلی ثبات قیمتها را در بخش میلگرد شاهد بودیم.همچنین کاهش قیمتها در بازار ناودانی و نبشی اتفاق افتاد. بازار تیرآهن و پروفیل نیز با همان نرخ‌های قبلی فروخته شد. در بازارهای جهانی هم به دلیل تعطیلی قیمتی اعلام نشد.

به دنبال اوضاع پیچیده بین روسیه و اوکراین، منطقه آسیای مرکزی به ویژه قزاقستان به تدریج در مرکز توجه قرار می گیرد. در این منطقه، انرژی و منافع استراتژیک جهان در حال همگرایی هستند و زمینه را برای یک دوره قابل توجه و بالقوه طولانی رقابت تجاری و شاید حتی تقابل فراهم می کنند.

قزاقستان در سال ۲۰۱۷ به معاهده منع تسلیحات هسته ای رای مثبت داد و در سال ۲۰۲۱ این توافقنامه را تصویب کرد. در میان کشورهای اروپایی، فرانسه نقش پیشرو در تقویت معاملات اورانیوم خود با قزاقستان داشته است. سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به قزاقستان در اول نوامبر، بر اهمیت روزافزون منطقه برای تامین سوخت های هسته ای و فسیلی اروپا تاکید می کند. این اهمیت فزاینده را می توان به تاثیر جنگ اوکراین نسبت داد که به دلیل تحریم ها علیه مسکو منجر به کاهش صادرات نفت روسیه به اتحادیه اروپا شده است. در این زمینه، قزاقستان به عنوان سومین تامین کننده بزرگ نفت اتحادیه اروپا ظاهر شده است. به طور سنتی، فرانسه بیشتر اورانیوم خود را از معادن شرکت های فرانسوی در نیجر وارد می کند

افزایش صادرات اوکراین
صادرات فروآلیاژهای اوکراین بین ژانویه تا اکتبر سال جاری ۱۵٫۱ درصد رشد داشته ۳۳۴ هزار تن ثبت شد. ولی درآمد صادراتی آن افت ۴۲ درصدی را تجربه نموده ۲۸۹ میلیون دلار شنیده شد که به دلیل افت قیمت ها در این دوره بود. اتحادیه اروپا بزرگترین خریدار بوده و خط ریلی با لهستان بعد از جنگ روسیه مسیر اصلی ارتباطی بوده است. قابل ذکر است اوکراین یکی از بزرگترین تولید کننده های فروآلیاژ ها در جهان است که سال ۲۰۲۲ با افت ۴۷٫۷ درصدی نسبت به سال قبل روبروشد.
دقیقاً دو هفته پس از شکست عمدی لوله و کابل اتحادیه اروپا در دریای بالتیک – دریاسالار ناتو راب بائر بیانیه مهمی را صادر کرد. او گفت: “ما باید برای این واقعیت آماده شویم که درگیری می تواند در هر لحظه و در هر حوزه ای از جمله قطب شمال خود را نشان دهد.” با ادامه جنگ در اوکراین، بائر معتقد بود که “تهدید روسیه” نیز می تواند در شمال ظاهر شود. او در مورد چین نیز اظهار می کند که چین به طور قابل توجهی فعالیت خود را در منطقه تشدید کرده است. با این حال، روسیه در قطب شمال، قدرت نظامی عظیم خود را با کنترل فعالیت‌های تجاری رو به رشد در مسیر دریای شمال که مسکو ادعاهای حقوقی گسترده‌ای در مورد آنها دارد، ابراز می‌کند. در این میان، ورود چین به این صحنه قابل توجه بوده است.

سری به شرق آسیا بزنیم. رشد قیمت ها در بازار فیوچرز شانگهای قیمت محصولات فولادی را هفته گذشته در چین بالا برد. از طرفی کاهش موجودی انبارها به دلیل کاهش تولید و بسته های محرک اقتصادی دولت برای کنترل تولید بر قیمت ها اثر مثبت گذاشته است. به گزارش انجمن آهن و فولاد چین موجودی فولاد کارخانه ها اواخر اکتبر ۹٫۶۸ درصد نسبت به پایان سپتامبر افت داشته ۱۳٫۷۷۱ میلیون تن ثبت شد.

در بخش مواد اولیه سنگ آن وارداتی به چین ۳ دلار رشد داشته ۱۲۹٫۸ دلار هر تن سی اف آر شد. موجودی سنگ آهن بنادر ۱٫۸ میلیون تن رشد داشته ۱۰۸٫۸ میلیون تن ثبت شد. پرمیوم گندله ۶۵ درصد رشد جزیی ۶۵ سنتی داشته ۲۲٫۳ دلار هر تن ثبت شد و زغال سنگ ۱۵ درصد افت هفتکی داشته ۲۹۸ دلار هر تن فوب استرالیا ثبت شد.

در بازار بیلت چین قیمت داخلی رشد هفتگی ۱۲ دلاری داشته ۴۹۸ دلار هر تن شد و میلگرد در بورس شانگهای با ۱۰ دلار بهبود هفتگی ۵۳۲ دلار هر تن شد. میلگرد در بازار داخلی ۱۵ دلار رشد داشته ۵۳۳ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.

ورق گرم در بازار داخلی ۵ دلار رشد داشته ۵۳۱ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. ورق گرم صادراتی ۱۵ دلار بالا رفته ۵۴۵ دلار هر تن فوب بود و در بورس شانگهای ورق گرم ۱۳ دلار رشد هفتگی داشته ۵۴۵ دلار ثبت شد. بائو استیل نیز قیمت ورق گرم ماه دسامبر خود را ۱۴ دلار نسبت به ماه قبل بالا برده است.

انتظار می رود چشم انداز قیمت فولاد چین به دلیل تقاضای مطلوب بازار داخلی مثبت باقی بماند. همچنین انتظار می‌رود که تعداد کارخانه‌هایی که تحت برنامه تعمیرات و نگهداری و کاهش تولید قرار می‌گیرند، همچنان افزایش یابد و قیمت‌ها برای کاهش اختلاف میان عرضه و تقاضا بهبود بیشتری خواهد یافت.

آخرین وضعیت بازار آهن چه خبر؟

بررسی بازار آهن در روز یکشنبه نشان می‌دهد، در بازار میلگرد شرکت ها قیمت محصولات خود بدون تغییر اعلام کردند.

علاوه بر این، فروشندگان در بازار نبشی و ناودانی قیمت محصولات از ۵۵۰ تا ۶۵۰ تومان کاهش داشته است.

در بازار تیرآهن قیمت محصولات در بخش کیلویی و شاخه ای همچون روز قبل اعلام شد.

در بازار پروفیل، قیمت محصولات شرکت ها از ثبات داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *