شرکت های بزرگ تولید کننده آهن اسفنجی ،کف عرضه را رعایت نمی‌کنند /ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت پگیر تخلفات و اجرای قوانین خود باشند

کارشناس فعال در صنعت فولاد با بیان اینکه ارگان های دولتی باید قوانینی در خصوص عرضه تولیدات آهن اسفنجی، منتشر کنند، اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار باید موضع خود نسبت به چگونگی عرضه آهن اسفنجی در بازار را مشخص و شفاف کند. همچنین وزارت صنعت و معدن نیز باید پیگیری مصوبات مانند رعایت میزان کف عرضه تولیدات آهن اسفنجی را کنترل کند.

یک کارشناس فولاد در رابطه با روند افزایش قیمتی آهن اسفنجی در بازار داخلی، بیان کرد: متاسفانه امروزه به صورت شفاف و قانونی به عرضه چرخه محصولات فولادی، توجه نمی شود. لذا طبق مصوبه کمیته تنظیم بازار در سال ۱۴۰۰، عرضه شمش فولادی در بازاری غیر از بورس کالا ممنوع است اما در حال حاضر، چگونگی نوع عرضه آهن اسفنجی در بازار به صورت شفاف، تعیین و مشخص نشده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر، برخی از شرکت ها تولید کننده آهن اسفنجی که در بورس کالا فعالیت دارند مانند شرکت گل گهر، شرکت غدیر ایرانیان، شرکت غدیر نی ریز و …. از دستورالعمل های قانونی در عرضه آهن اسفنجی، تبعیت نمی کنند. لذا این شرکت ها با انجام توافق نامه هایی بین شرکت های خود به صورت مختار به عرضه تولیدات خود می پردازند.

به گفته این کارشناس، اگر شرکتی میزان عرضه تولیدات آهن اسفنجی را رعایت نکرد، وزات صنعت و معدن باید همانطور که به تولیدکنندگان چرخه دیگر فولاد نظارت می کند به شرکت های آهن اسفنجی نیز بپردازد و در صورت تخلف، آنان را به تعزیرات معرفی کند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *