هشدار سازمان تجارت جهانی درباره کاهش رشد اقتصاد جهان

مدیر کل سازمان تجارت جهانی (WTO) هشدار داد که اقتصاد جهانی نشانه‌هایی از چندپارگی را نشان می‌دهد که می تواند برای همه “بسیار پرهزینه” باشد.

به گزارش فولادبان، به نقل از راشاتودی، انگوزی اوکونجو-ایویلا، مدیر کل سازمان تجارت جهانی (WTO) هشدار داد که اقتصاد جهانی نشانه‌هایی از چندپارگی را نشان می‌دهد که می تواند برای همه “بسیار پرهزینه” باشد.

وی در مصاحبه با روزنامه نیکی ژاپن در مورد تشدید درگیری اسرائیل و حماس و تأثیر بالقوه آن بر رشد اقتصاد جهان در صورت گسترش این جنگ به دیگر نقاط خاورمیانه شدیداً ابراز نگرانی کرد.

اوکونجو-ایویلا تصریح کرد: این منطقه یکی از مناطقی است که بسیاری از نفت و گاز جهان از آنجا استخراج می‌شود. بنابراین به ناچار (در اقتصاد جهان) تأثیر خواهد داشت.

به گفته سازمان تجارت جهانی، چشم انداز سال ۲۰۲۴ هنوز نسبتاً خوش بینانه است و رشد آن در حدود ۳٫۳ درصد پیش بینی شده است.

این سازمان همچنین تخمین زد که اگر جهان به دو بلوک تجاری تقسیم شود، تولید ناخالص داخلی جهان در بلندمدت ۵ درصد کاهش خواهد یافت.

اوکونجو-ایویلا هشدار داد که این یک “زیان بزرگ” خواهد بود و آن را معادل از دست دادن کل اقتصاد ژاپن دانست.

به گفته رئیس سازمان تجارت جهانی، حجم تجارت کالا و خدمات “هنوز قابل توجه است” و حدود ۳۱ تریلیون دلار است، و این سازمان “نشانه‌های بزرگی از جهانی‌زدایی گسترده‌تر» نمی‌بیند.

پیش از این در ماه جاری میلادی، سازمان تجارت جهانی پیش‌بینی خود را برای رشد تجارت جهان در سال ۲۰۲۳ از ۱٫۷ درصدی که قبلاً تخمین زده شده بود به ۰٫۸ درصد رساند و دلیل این کاهش شدید را کند شدن رشد تولید اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *