شوک عرضه مهندسی شده آهن اسفنجی به شمش/ رکود مقاطع به شمش سرایت کرد

 مدیر کارخانه مجتمع فولاد جنوب گفت: می‌توان گفت با عدم عرضه مناسب، قیمت آهن اسفنجی در حال افزایش است و این موضوع فولادسازان و تولیدکنندگان شمش را در شرایط بسیار سختی قرار می‌دهد.

علیرضا میرزایی در گفتگو با فولادبان با اشاره به دپوی شمش فولاد در برخی کارخانجات اظهار کرد: سال گذشته به دلیل مهندسی که در بورس کالا اتفاق افتاد، فولادسازانی که توان کافی داشتند، محصولات خود را در انبارها دپو کردند. همچنین شرکت‌های خصوصی در سال گذشته به دلیل عرضه مهندسی شده در شمش، ناچار به دپوی محصولات شدند.

وی در ادامه اضافه کرد: در این راستا، امسال نیز همین اتفاق افتاد؛ چرا که عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا به صورت مهندسی شده است. در واقع با توقف تولید در کارخانجات شمش به دلیل قطعی برق، تولیدکنندگان آهن اسفنجی شروع به خام فروشی کرده و آنها را در بورس عرضه نکردند.

به گفته کارشناس صنعت فولاد، کارخانجات ذوب مجددا شروع به فعالیت کردند و با کاهش عرضه، قیمت آهن اسفنجی را افزایش و نرخ شمش را کاهش دادند.

میرزایی با اشاره به روند باثبات نرخ شمش بیان کرد: در صورتی که روند قیمتی محصولات باثبات باشد، فولادسازان می‌توانند به راحتی برای وضعیت خود برنامه‌ریزی کنند. بنابراین در حال حاضر، در محصول شمش رکود حاکم شده و روند ثباتی در نرخ آن وجود ندارد.

وی افزود: از طرفی کمترین میزان معاملات در بورس کالا، مقاطع و محصولات نهایی هستند که امروزه به دلیل موضوعات سیاسی و مسائل جهانی مانند غزه، در رکود شدیدی قرار دارند و اکثر پروژه‌ها و صادرات نیز متوقف شده‌اند.

این کارشناس فولادی با بیان اینکه رکود مقاطع به بازار شمش و عدم تقاضا برای آن سرایت کرده است، گفت: حدود دو هفته پیش که جنگ غزه آغاز شد، تنها زمانی بود که ۰.۲ درصد در شمش رقابت شد و در سایر هفته‌ها عرضه‌های شمش به صورت کامل معامله نشد.

میرزایی در پایان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، در هفته جاری عرضه‌های آهن اسفنجی تا قبل از ورود به معاملات ۱۷۱ هزار تن بود؛ اما تنها حدود ۹ هزار تن آن وارد تابلوی معاملات بورس کالا شد. بنابراین می‌توان گفت با عدم عرضه مناسب، قیمت آهن اسفنجی در حال افزایش است و این موضوع فولادسازان و تولیدکنندگان شمش را در شرایط بسیار سختی قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *