اختلاف ۱۵ سنتی نرخ خوراک پتروشیمی ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس

یک کارشناس اقتصادی گفت: می‌توان گفت نرخ خوراک پتروشیمی در کشور حدود 15 سنت بیشتر از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که در نتیجه چنین عملکردی، قیمت انرژی صنایع به ویژه برای صنعت فولاد زیاد محسوب می‌شود.

احمد جانجان در گفتگو با فولادبان با درباره راهکار پیشنهادی برای تقویت فولاد ایران در بازارهای بین المللی مطرح کرد: در حال حاضر با توجه به شرایط کشور، به نظر می‌رسد سیاست‌گذاران تعدادی از کارشناسان را عامل تورم، گران فروشی و افزایش قیمت معرفی می‌کنند و این درحالیست که آنها سهمی از تورم و مباحث اقتصاد کلان ندارند.

وی با اشاره به وضعیت نرخ خوراک پتروشیمی گفت: در این راستا، می‌توان گفت نرخ خوراک پتروشیمی در کشور حدود ۱۵ سنت بیشتر از کشورهای حاشیه خلیج فارس است که در نتیجه چنین عملکردی، قیمت انرژی صنایع به ویژه برای صنعت فولاد زیاد محسوب می‌شود.

کارشناس اقتصادی افزود: در واقع قیمت تعیین شده برای خوراک پتروشیمی‌ها در حالی هفت هزار تومان و معادل ۲۴ سنت تعیین شده که قیمت خوراک در دیگر هاب‌های دنیا نزدیک به ۹ سنت پایه گذاری شده است.

به گفته جانجان، به نظر می‌رسد هر نوع مداخله قیمتی در زمینه صادرات و ارزهای داخلی صنعت فولاد وجود دارد که البته سیاست‌گذاران در آینده باید درباره آسیب‌هایی که با تصمیمات خود به صنایع وارد کرده‌اند، پاسخگو باشند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *