قیمت برق و گاز صنایع در ترکیه ۵۰ درصد گران شد

قیمت برق و گاز در ترکیه حدود ۲۰ درصد برای خانواده‌ها و حدود ۵۰ درصد برای صنایع از اول سپتامبر افزایش پیدا کرده است.

به گزارش فولادبان به نقل از دیلی صباح، ترکیه قیمت برق و گاز را برای خانواده‌ها و صنایع افزایش داده است که فشار تورم را بالاتر می‌برد. در این راستا، نهاد تنظیم مقررات بازار انرژی ترکیه (EPTK) و همچنین شرکت نفت و گاز بوتاش (BOTAS) اعلام کردند هزینه برق و گاز برای خانواده‌ها حدود ۲۰ درصد و برای صنایع حدود ۵۰ درصد از اول سپتامبر افزایش پیدا کرده است.

بالا رفتن هزینه انرژی در ترکیه تورم در این کشور را ۰٫۸ درصد بالاتر می‌برد. به‌علاوه، افزایش قیمت انرژی برای صنایع به طور غیر مستقیم هم بر تورم تاثیر می‌گذارد، چون تولیدکنندگان افزایش هزینه‌های خود را به مصرف‌کنندگان منتقل می‌کنند.

قیمت برق برای خانواده‌ها ۲۰ درصد، برای بخش‌های عمومی و خدماتی ۳۰ درصد و برای بخش‌های صنعتی ۵۰ درصد بالا رفته است.

شرکت بوتاش هم اعلام کرد قیمت گاز طبیعی برای مصرف خانگی ۲۰٫۴ درصد، برای مصرف کنندگان صنعتی کوچک و متوسط ۴۷٫۶ درصد و برای صنایع بزرگ ۵۰٫۸ درصد افزایش یافته است. قیمت گاز مصرفی برای تولید برق هم ۴۹٫۵ درصد بالا رفته است.

هر دوی این نهادها اعلام کرده‌اند جنگ اوکراین و تحولات جهانی از جمله همه‌گیری کرونا دلیل بالا رفتن قیمت‌ها بوده است.

ترکیه کاملاً وابسته به واردات برای تامین نیازهای خود است، بنابراین در برابر افزایش هزینه‌های جهانی به دنبال جنگ اوکراین آسیب پذیر شده است. تقاضای داخلی هم از زمان همه‌گیری کرونا افزایش یافته است.

افزایش قیمت جهانی انرژی در سال جاری میلادی و کاهش ارزش لیر ترکیه هم قیمت‌های داخلی را بالا برده است. تورم سالیانه در ترکیه در ماه ژوئیه به ۸۰ درصد رسید یعنی بالاترین رقم طی ۲۴ سال گذشته.

دولت ترکیه اعلام کرده برنامه اقتصادی جدید این کشور برای در اولویت قرار دادن نرخ پایین بهره جهت تقویت تولید و صادرات، تورم را در پایین می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *