... امروز: چهارشنبه - 08 آذر - 1402
اتحادیه ها و انجمن های فولاد 06 مهر 1402 - 2 ماه پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

تجارت ایران با اعضای بریکس به ۲۵.۱ میلیارد دلار رسید

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت گفت : در 5 ماه نخست امسال نزدیک به ۳۷ میلیون تن کالا به ارزش ۲۵.۱ میلیارد دلار بین ایران و اعضای فعلی و جدید بریکس تبادل شد.

تجارت ایران با اعضای بریکس به ۲۵.۱ میلیارد دلار رسید اتحادیه ها و انجمن های فولاد

به گزارش فولادبان، سید روح‌الله لطیفی اظهار داشت: در پنج ماه نخست امسال بیش از ۷۰.۳ میلیون تن کالای غیرنفتی به ارزش ۴۳.۵ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای جهان تبادل شد که ۳۶.۸ میلیون تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۰۹ میلیون دلار آن  بین ایران و ۱۰ کشور عضو فعلی و جدید و بریکس بوده که ۵۲.۴ درصد وزن و ۵۷.۷ درصد ارزش کل تجارت ایران(مجموع واردات و صادرات) را به خود اختصاص داده است  .

وی گفت: از کالاهای تبادل شده بین ایران و بریکس، ۲۷.۷ میلیون تن کالای غیر نفتی به ارزش ۹ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار، صادرات ایران به ۱۰ کشور  بریکس پلاس بوده که ۵۰ درصد وزن و ۴۷ درصد ارزش کل صادرات کشورمان به دنیا را شامل می شده است.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت در مورد مقاصد صادراتی ایران به کشورهای بریکس پلاس، گفت: چین با خرید ۵.۶ میلیارد دلار، امارات با ۲.۳ میلیارد دلار ، هند با ۸۴۵ میلیون دلار ، روسیه با ۳۶۱ میلیون دلار  و آفریقای جنوبی با ۵۱.۵ میلیون دلار ، پنج مقصد اول صادرات کالاهای غیرنفتی ایران در بین ۱۰ عضو فعلی و جدید بریکس در پنج ماه نخست امسال بودند.

وی افزود: برزیل با خرید مستقیم ۱.۲ میلیون دلار، مصر با ۶۴۴ هزار دلار ، اتیوپی با ۱۴۳ هزار دلار، عربستان با ۹۰ هزار دلار و آرژانتین با ۴۱.۳ هزار دلار مقاصد ششم تا دهم صادرات کالاهای ایرانی به اعضای بریکس بودند.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت اظهار داشت:  از کل صادرات به اعضای فعلی و جدید ، ۲۲.۲ میلیون تن کالا به ارزش ۶.۸ میلیارد دلار صادرات ایران به پنج کشور عضو فعلی بریکس و ۵.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۲.۳ میلیارد دلار  نیز به اعضای جدید بوده است .

لطیفی در مورد واردات از اعضای فعلی و جدید بریکس گفت: از کل واردات  ۱۴.۵ میلیون تنی کالا به کشور به  ارزش ۲۴.۲ میلیارد دلار ، ۹ میلیون و ۱۲۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیارد دلار از اعضای قدیم و جدید بریکس بوده که ۶۳ درصد وزن و ۶۶ درصد ارزش واردات از این کشورها در  پنج ماهه امسال بوده که ۴.۴ میلیون تن کالا به ارزش ۸.۸ میلیارد دلار از اعضای  فعلی بریکس و ۴.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۷.۲ میلیارد دلار از اعضای جدید بریکس بوده است.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت در خصوص میزان واردات ایران از اعضای بریکس پلاس بیان داشت: امارات با فروش ۷.۲ میلیارد دلار ، چین با ۷.۱ میلیارد دلار، هند یا ۸۱۳ میلیون دلار، روسیه با ۷۹۳ میلیون دلار، برزیل با ۱۳۰ میلیون دلار ، آفریقای جنوبی با ۹.۱ میلیون دلار، اتیوپی با ۵۵۲ هزار دلار ، آرژانتین با ۲۹۷ هزار دلار ، مصر با ۲۷۹ هزار دلار و عربستان بدون فروش کالا ، به ترتیب کشورهای فروشنده کالای مورد نیاز  ایران در پنج ماهه نخست امسال در بین اعضای بریکس پلاس بودند.

لطیفی در پایان ابراز امیدواری کرد با  آغاز عضویت ایران ، مصر، امارات ، اتیوپی ، آرژانتین و عربستان از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی ،  با فعال شدن کریدور جنوب به شمال ، سیاست دلار زدایی ، توسعه حمل و نقل ، توسعه کسب و کار نوین بین اعضا،  راه اندازی ارز مشترک و ایجاد ساز و کار  مناسب اقتصادی بین همه یازده عضو  که عمدتا کشورهای بزرگ و در حال توسعه هستند،  و سهم بزرگی از کیک اقتصاد دنیا را دارند، تجارت ایران با اعضای فعلی و جدید روند شتابانی را به خود بگیرد.

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *