تحلیل روزانه بازار آهن پنحشنبه ۳۰ شهریور؛ ورق CIS تکان خورد/ تقاضای فولاد چین در حال اوج‌گیری

تازه ترین خبرها از بازار فولاد نشان می‌دهد، قیمت‌‌ها در بازار آهن اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار فولادبان، دلار امروز در بازار غیر رسمی با نرخ ۴۹ هزار و ۱۵۰ تومان معامله شد که نسبت به روز گذشته کاهش نسبی داشته است.

دلار در حالی مسیر کاهشی را پیش گرفته که برخی افراد در بازار غیر رسمی تمایل به کاهش آن ندارند اما ظاهرا مداخله بانک مرکزی در بازار در کنار آزاد شدن منابع ایران از کره جنوبی باعث شده بازار ارز در یک آرامش قرار بگیرد.

در بازار جهانی شمش دریای سیاه با قیمت ۴۷۲.۵ دلار در هر تن فروش رفت که نسبت به روز گذشته رشد نیم دلاری دارد. در واقع شمش دریای سیاه به قیمت قبلی چند هفته خود بازگشت.

شمش داخلی چین نیز دوباره روند نزولی را پیش گرفت. چین اخیرا اعلام کرده خرید مواد اولیه خود را افزایش می‌دهد و آمارها نشان می‌دهد خرید نفت چین بیش از ظرفیت پالایشگاه‌های این کشور است. ظاهرا توافق چین با روسیه و ایران در زمینه خرید نفت اکنون خود را نشان داده که به نظر می‌رسد بر قیمت مواد پتروشیمی و فولاد جهانی تاثیر بگذارد.

از سوی دیگر شاهد تغییرات در بازار فولاد هستیم. رشد سریع مصرف فولاد در دو دهه گذشته احتمالاً رو به پایان است و شاید زمان اوج تقاضای فولاد چین در شرف رسیدن است. نه به این دلیل که اقتصاد چین در حال رشد نیست، بلکه فقط به دلیل نقطه بلوغی است که به آن رسیده است. این تصور که بازار فولاد چین در این دهه – پس از سال‌ها رشد سرسام‌آور – آماده انقباض است، به‌طور گسترده در سراسر بخش های صنعتی آن قابل رویت است. بی اچ پی نیز تخمین زده که تولید سالانه به یک میلیارد تن در سال رسیده که تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت.

سنگ آهن در هفته گذشته به بالاترین حد خود از آوریل رسید و تا حد زیادی در سال جاری بالاتر از آستانه ۱۰۰ دلار در هر تن بود. این علیرغم موجی از اخبار نگران کننده از بخش املاک چین است که حدود ۴۰ درصد از تقاضا را هر ساله تشکیل می داد.

شمش آسیای جنوب‌شرقی نیز امروز افزایش قیمت داشت و‌۵۱۸ دلار در هر تن معامله شد.

میلگرد صادراتی ترکیه ۵۶۷.۵ دلار در هر تن قیمت خورد که نسبت به روز گذشته افزایش اندکی داشته است. ورق گرم و سرد CIS نیز امروز رشد داشتند و به ترتیب ۵۷۰ و ۷۰۰ دلار در هر تن معامله شدند.

به نظر می‌رسد اقتصاد فولاد جهانی آماده پوست اندازی جدید است. نوسانات قیمت از روزانه در جهان به نیم روز و ساعتی تبدیل شده و بازیگران اصلی هم ایران، چین و روسیه در منطقه هستند.

 

آخرین وضعیت بازار آهن چه خبر؟

بررسی بازار آهن در روز پنجشنبه نشان می‌دهد، در بازار میلگرد رشد ۲۰۰ تومانی قیمت ها در یک شرکت و با کاهش ۱۰۰ تا ۶۰۰ تومانی قیمت محصولات همراه بودیم .

در بازار نبشی و ناودانی قیمت محصولات ناودانی ثابت ماند،و در بازار نبشی شاهد رشد ۱۰۸۰ تومانی قیمت محصولات هستیم.

در بازار تیرآهن قیمت محصولات کیلویی بدون تغییر اعلام شد و قیمت یک محصول در بخش شاخه ای ۴۵ هزار تومان کاهش داشت.

در بازار پروفیل، قیمت محصولات یک شرکت ۱۰۰ تومان افزایش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *