سازمان زمین‌شناسی داده‌های یکپارچه فراطیفی تولید می‌کند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در راستای ورود فن‌آوری‌های نوین در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی، در برنامه هفتم توسعه اقدام به تولید داده‌های فراطیفی (هایپراسپکترال) در کشور خواهد کرد.

به گزارش فولادبان، علیرضا شهیدی اظهارداشت: تولید و به‌کارگیری داده‌های نوین و کاربردی در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در مقیاس ملی، از وظایف حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است که با سرمایه‌گذاری دولت و به‌منظورکاهش ریسک سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فرآیند اکتشاف و معدنکاری انجام می‌شود.

وی گفت: همزمان با تولید داده‌های ژئوفیزیک هوایی که برای شناسایی ذخایر پنهان و عمقی معدنی به کار می‌رود، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با انجام برنامه‌ریزی منسجم و بسیج امکانات و تخصص‌ها، اقدام به تعریف پروژه ملی تولید داده‌های فراطیفی در کشور همزمان با شروع برنامه هفتم توسعه کرده‌ که مراحل اجرایی آن آغاز شده‌ است و امیدواریم در برنامه پنج‌ساله اولویت نخست اکتشافی کشور را مورد پیمایش این روش قرار دهیم.

به گفته شهیدی، هایپراسپکترال روشی نوین برای طیف‌سنجی سنگ‌ها و کانی‌ها و در جهت ایجاد کتابخانه طیفی کشور با هدف تدقیق فرآیند اکتشاف و زمین‌شناسی است که مطابق استانداردهای روز بین‌المللی در کشور به اجرا در می‌آید.

معاون وزیر صمت با اشاره به تعامل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با مجموعه‌های دانش‌بنیان،  تصریح کرد: فرآیند تولید داده‌های هایپراسپکترال حاصل همکاری دوجانبه با یکی از مجموعه‌های موفق دانش‌بنیان در کشور است که با به‌کارگیری تجهیزات و هواپیمای مناسب منجر به افزایش سرعت و استمرار برداشت خواهد شد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ابراز امیدواری کرد نتایج و دستاوردهای اجرای این طرح ملی موجب تحول در حوزه اکتشاف ذخایرمعدنی جدید در کشور شود.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *