یک بوم و دو هوای دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی/ دولت هم به جمع مخالفین لایحه پیشنهادی پیوست؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس موافق و دولت مخالف تشکیل وزارت بازرگانی است. معین‌الدین سعیدی درباره درخواست نمایندگان برای مسکوت ماندن لایحه دو فوریتی تشکیل وزارت بازرگانی، گفت: دولت لایحه دو فوریت ایجاد وزارت بازرگانی را ارائه داد و توجیهی هم که داشت، این بود که با توجه به شرایط ملتهب بازار نیازمند یک وزارتخانه تخصصی با نیروهای تخصصی در حوزه تنظیم بازار داخلی و خارجی است.

علی رضایی در گفتگو با فولادبان با اشاره به اینکه تشکیل وزارت بازرگانی در بهبود مشکلات موثر است، اظهار داشت: مجلس با کلیات تشکیل وزارت بازرگانی موافق است و رای مثبت نمایندگان گواه این امر بود اما در حال حاضر دولت مخالف لایحه ارسالی خود به مجلس، یعنی تشکیل این وزارتخانه است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به این عدم هماهنگی باید جلساتی بین مجلس و دولت تشکیل شود تا هر دو قوه به یک اتفاق نظری که همسو با منافع مردم است، برسند.

رضایی تصریح کرد: صنعت و معدن حوزه وسیعی است و ادغام آن با وزارت بازرگانی مانع کار می‌شود، بنابراین با تشکیل وزارت بازرگانی، کار تجارت به صورت اختصاصی دنبال می شود. و این وزارتخانه در حل مشکلات موجود تاثیر دارد و کار متفاوتی با حوزه صنعت و معدن خواهد داشت.

به گزارش فولادبان، معین‌الدین سعیدی یکی دیگر از نمایندگان مجلس پیش تر از مخالفت دولت و درخواست برخی از نمایندگان برای مسکوت ماندن لایحه خبر داده بود که متن خبر به این شکل است.

تشکیل وزارت بازرگانی ۵ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

این در حالی است که یک نماینده مجلس گفت: تشکیل وزارت بازرگانی حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی برای کشور دارد و در این شرایط اقتصادی این عدد، عدد بزرگی است لذا تعدادی از نمایندگان که مخالف فوریت ایجاد وزارت بازرگانی بودند درحال پیگیری هستند که این لایحه مسکوت بماند.

معین‌الدین سعیدی درباره درخواست نمایندگان برای مسکوت ماندن لایحه دو فوریتی تشکیل وزارت بازرگانی، گفت: دولت لایحه دو فوریت ایجاد وزارت بازرگانی را ارائه داد و توجیهی هم که داشت، این بود که با توجه به شرایط ملتهب بازار نیازمند یک وزارتخانه تخصصی با نیروهای تخصصی در حوزه تنظیم بازار داخلی و خارجی است.

این نماینده مجلس یادآور شد: نکته‌ای که آن روزها بر رویش مانور داده نشد، این بود که تشکیل وزارت بازرگانی چیزی حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی برای کشور دارد و در این شرایط اقتصادی این عدد، عدد بزرگی است، لذا تعدادی از نمایندگان که مخالف فوریت ایجاد وزارت بازرگانی بودند، درحال پیگیری هستند که این لایحه مسکوت بماند و امروز هم تعداد کثیری از آنها این درخواست مسکوت ماندن را امضا کردند.

وی درباره اینکه موضوع تشکیل وزارت بازرگانی چندین و چندسال در بین دولت‌ها و مجالس مختلف در رفت‌وآمد است و به نتیجه‌ای هم نرسیده است، بیان کرد: این موضوع حالت پینگ پنگی بین دولت و مجلس در ادوار مختلف داشته است و شرح پرغصه‌ای هم دارد.

سعیدی خاطر نشان کرد: از طرفی بر مبنای قوانین فرادستی موظف به چابک سازی دولت هستیم اما داریم ساختارهای جدیدی ایجاد می‌کنیم به نظر من هم شاید دو فوریتش خیلی ضروری نباشد.

وی در پاسخ به این پرسش که توجیه دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی این بوده که بر بازار نظارت داشته باشد، عنوان کرد: با توجه به قانون تمرکز اختیارات وزارت جهاد کشاورزی، خود وزارت جهاد از نظر بخشی از دولت آن اهرم‌های لازم را برای ایجاد سیاست‌گذاری در حوزه تنظیم بازار ندارد و شما همین الان شاهد هستید متأسفانه مرغ از سفره مردم پرواز کرده است. در این شرایط تحلیل برخی از اعضای تیم‌اقتصادی دولت این بوده است که ایجاد وزارت بازرگانی و تیم تخصصی می‌تواند یک مقداری در حوزه تکانه‌های اقتصادی معیشت مردم را دچار آرامش کند و شاید تاثیرگذار باشد، اما از نظر نماینده‌ها نقد جدی به این نظر وارد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *