زمین برای ساخت ۶۵۰ هزار مسکن به مردم واگذار می‌شود

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تا پایان سال 650 هزار واحد زمین در شهرهایی که امکان پذیر است، به مردم تخصیص داده می‌شود.

به گزارش فولادبان، اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره پروژه مردمی سازی مسکن که دولت سیزدهم آن را مطرح و مجلس هم قانونی در این رابطه به تصویب رسانده‌ است، اظهار داشت: پروژه مسکن مردمی که توسط دولت مطرح شد تا زمین رایگان در اختیار مردم قرار داده شود و تسهیلات هم از سوی بانک‌ها اعطا شود تا مردم خودشان شروع به ساخت و ساز مسکن کنند، طرحی کارشناسی شده است.

وی با بیان اینکه هدف این است که مسئولیت مسکن سازی را از روی دوش دولت برداریم، گفت: در این راستا، وزارت راه و شهرسازی برنامه ریزی کرده تا در شهرهایی که زمین مازاد وجود دارد، زمین در اختیار مردم بگذارد تا ساخت و ساز انجام شود. تاکنون هم در تعداد قابل توجهی از شهرها انجام شده و گفته شده تا پایان سال ۶۵۰ هزار واحد زمین در شهرهایی که امکان پذیر است، به مردم تخصیص می دهند.

این نماینده مجلس در ادامه بیان کرد: در شهرهای جدید هم شرایط همین است و برنامه ریزی شده تا به جای بلند مرتبه سازی حداقل پروانه دو طبقه به مردم بدهند. این امر کار خیلی خوبی است، زیرا ما از الگو و شیوه مسکن سازی که فرهنگ ایرانیان است، خیلی دور شده‌ایم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشا کرد: دولت باید تصمیم سخت را بر عهده بگیرد و آن را انجام دهد و با فشارهای جانبی و ندادن تسهیلات از سوی بانک‌ها عقب نشینی نکند. اگر این اقدام صورت بگیرد، کار بسیار موفق و خوبی خواهد ‌شد.

شاکری بیان کرد: الحاق زمین‌های ارگان‌های مختلف برای اجرای پروژه مردمی سازی مسکن در حال انجام است و دلیل تذکرات رئیس جمهور به برخی ارگان‌ها این است که آنها زمین‌ها را برای انجام برخی پروژه‌ها تحویل گرفته‌اند و نه این پروژه‌ها را به سرانجام می‌رسانند و نه زمین را تحویل می‌دهند.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: ما در قانون جهش تولید مقرر کرده‌ایم که این زمین‌ها را باید پس بدهند، البته در قراردادهای آنها هم قید شده که اگر این زمین‌ها را به بهره برداری نرسانند، باید آنها را به دولت عودت بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *