متن کامل گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در تیر ۱۴۰۲/ دلیل افزایش موجودی انبار صنایع چیست؟

متن کامل گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در تیر ۱۴۰۲ منتشر شد.

به گزارش فولادبان، بررسی گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در تیر ۱۴۰۲ (پژوهشکده پولی و بانکی) نشان می دهد براساس آمار شاخص تولید صنعتی بر پایه سال ۱۴۰۰ رشد تیرماه ۱۴۰۲ (نسبت به مدت مشابه سال قبل) به ۶٫۷ درصد رسیده است.

همچنین رشد سه ماهه منتهی به تیرماه به ۷٫۸ درصد رسیده که اندکی از دوره‌های قبل کمتر بوده است(جدول ۱).

علاوه بر این، در سه ماهه منتهی به تیرماه موجودی انبار صنایع اندکی افزایش داشته است(جدول ۲) که می‌تواند نشان از تضعیف تقاضای محصولات صنعتی و محرک کاهش رشد تولید صنعتی در دوره‌های آتی باشد. در این راستا، ارزش واقعی فروش صادراتی شرکت‌های بورسی در سه ماهه منتهی به تیرماه ۱۵٫۶ نسبت به سال قبل کاهش داشته است(جدول ۳).

رشد شاخص قیمت بخش صنعت با اطلاعات شرکت‌های بورسی در تیر ماه نیز روند نزولی ماه‌های قبلی را ادامه داد و به زیر ۳۰ درصد رسید. در بین صنایع، صنعت دارویی با ۶۳٫۲ درصد و صنعت منسوجات با ۵۷٫۲ درصد بیشترین رشد قیمت‌ها را در این ماه داشته‌اند. (جدول ۴)

بررسی سودآوری شرکت‌های بورسی در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد ارزش اسمی سود خالص شرکت‌های بورسی در این دوره نسبت به دوره مشابه سال قبل تقریبا ثابت بوده ولی تعداد شرکت‌های زیان‌ده کاهش داشته است. در بین صنایع نیز ارزش اسمی سود خالص صنایع خودروسازی، محصولات شیمیایی و فرآورده‌های نفتی در این دوره نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داشته است و بیشترین رشد در سود اسمی در این دوره مربوط به صنعت دارویی بوده است (جدول ۵).

برای دریافت گزارش کامل اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *