جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
اخبار 23 مرداد 1402 - 11 ماه پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

رشد تولید و تعادل بازار با تعامل حلقه‌های زنجیره تولید

رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: شرکت‌های سنگ آهنی حامیان سازوکار بازار و بورس کالا هستند و بورس کالا هم تمام تلاشش را برای تعامل با سنگ آهنی‌ها به کار بسته است.

رشد تولید و تعادل بازار با تعامل حلقه‌های زنجیره تولید اخبار

به گزارش فولادبان، مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن ایران با بیان اینکه صنعت فولاد یکی از زنجیره‌های مهم تولید در کشور است، گفت: زنجیره ارزش فولاد سهم عمده‌ای در تولید ناخالص داخلی کشورمان دارد.

اکبریان با تاکید این نکته که حیات صنایع مختلف بستگی به حفظ بازار و تنظیم عرضه و تقاضای آن دارد، تصریح کرد: عدم تنظیم سازوکار عرضه و تقاضا در حکم مرگ و زندگی بنگاه‌ها به شمار می‌رود.

به گفته رئیس انجمن سنگ آهن، یکی از موضوع‌های محوری که در سال‌های گذشته همواره مدنظر فعالان و صاحب نظران قرار گرفته، مبحث نحوه قیمت‌گذاری بوده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت در برهه‌ای با هدف تنظیم بازار بحث قیمت گذاری دستوری را مطرح کرد و نتیجه این تصمیم سرکوب شدید قیمت‌ها در حلقه‌هایی از زنجیره ارزش فولاد بود. به عبارت دیگر، شرایطی ایجاد شد که تعدادی از حلقه‌ها سود زیادی نصیبشان شود و تعداد دیگری از حلقه‌ها نه تنها سودی عایدشان نشد، بلکه در معرض زیان قرار گرفتند.

اکبریان با بیان اینکه نظام قیمت‌گذاری دستوری پیامد‌های نامطلوب را به همراه دارد، گفت: با تلاش انجمن‌های صنفی از نظام قیمت گذاری دستوری عبور کردیم و به سازوکار عرضه و تقاضا در بورس کالا رسیدیم. سازوکار بورسی برای شرکت‌های سنگ آهنی یکی از مطمئن‌ترین و بهترین شیوه‌های تخصیص منابع به حساب می‌آید.

وی با تاکید اینکه شرکت‌های سنگ آهنی به نظام بازار باور دارد، گفت: شرکت‌های سنگ آهنی حامیان سازوکار بازار و بورس کالا هستند و بورس کالا هم تمام تلاشش را برای تعامل با سنگ آهنی‌ها به کار بسته است.

رئیس انجمن سنگ آهن خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۱ همکاری مطلوبی میان فعالان صنایع و بورس کالا شکل گرفت و شرایط مناسبی برای رشد تولید و تعادل بازار فراهم آمد که امیدواریم در سال جاری نیز این رویه مطلوب ادامه یابد.

به گفته وی، ما شرکت‌های معدنی شرایط قبل از ورود به بورس کالا و قیمت گذاری‌های دولتی و تبعات آن برای تولید و بازار را دیده ایم. برهمین اساس، از شفافیت ایجاد شده به واسطه عرضه در بورس کالا حمایت می‌کنیم.

اکبریان تاکید کرد: دولت اگر به بخش خصوصی و بدنه تولید اعتماد کند و مهم‌تر از همه، اگر به بازار اعتماد کند، نتیجه مثبت آن را به وضوح خواهد دید، همان طور که سال گذشته شرایط بهتر بازار‌ها و تعادل مناسب قیمت‌ها در زنجیره فولاد را مشاهده کرد.

 

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors