۵۵ هزار قرارداد آتی در بورس کالا منعقد شد

۵۵ هزار قرارداد آتی به ارزش ۶۲۳ میلیارد تومان در هفته منتهی به ۲۰ مرداد­ در بورس کالای ایران منعقد شد که به لحاظ ارزش افزایش ۲۲.۵ درصدی را نسبت به دو هفته قبل شاهد بود.

به گزارش فولادبان، ۵۵ هزار و ۵۳۳ قرارداد آتی به ارزش ۶۲۳ میلیارد و ۵۱۹ میلیون تومان در بازار مشتقه در هفته منتهی به ۲۰ تیر منعقد شد. بیشترین سهم معاملات بازار قرارداد‌های آتی به لحاظ حجم و ارزش متعلق به زعفران با ۴۱ هزار قرارداد به ارزش ۲۴۴ میلیارد و ۷۵۶ میلیون تومان برای ۳ موعد تحویلی شهریور، آبان و اسفند ۱۴۰۲ بود.

در این مدت همچنین ۱۳ هزار و ۲۲ قرارداد صندوق طلا به ارزش ۳۷۲ میلیارد و ۹۳۳ تومان منعقد شد. این تعداد قرارداد در ۶ موعد تحویلی مرداد، مهر، آذر و بهمن ۱۴۰۲ و فروردین و خرداد ۱۴۰۳ در هفته منتهی به ۱۳ مرداد منعقد شد.

شمش طلا نیز شاهد انعقاد ۹۶۸ قرارداد به ارزش بیش از ۳ میلیارد و ۳۹۶ میلیون تومان در ۴ موعد تحویل ۲۸ مرداد، ۲۹ شهریور، ۲۹ مهر و ۳۰ آبان ۱۴۰۲ بود.
نقره هم با انعقاد ۵۴۳ قرارداد به ارزش بیش از ۲ میلیارد و ۳۹۶ میلیون تومان در ۳ موعد تحویلی شهریور، آذر و اسفند ۱۴۰۲ روبه رو بود.

زعفران با سهم ۷۴ درصدی در حجم و ۳۹ درصدی از ارزش کل معاملات قرارداد‌های آتی از نظر حجم در جایگاه اول و به لحاظ ارزش در جایگاه دوم ایستاد.

سهم صندوق طلا از حجم معاملات ۲۳ درصد و از ارزش ۶۰ درصد بود؛ به این ترتیب صندوق طلا به لحاظ حجم جایگاه دوم و از نظر ارزش جایگاه اول را به خود اختصاص داد. سهم شمش طلا از حجم معاملات ۲ درصد و از ارزش یک درصد بود و این دارایی در هر دو بخش سوم شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *